Ana Sayfa / Kadınca / 1 milyon dolarlık satranç sorusu
1 MİLYON DOLARLIK SATRANÇ

1 milyon dolarlık satranç sorusu

Satranç sorusu ve 1 milyon dolar ödüllü soru. 8 vezir 8 basamaklı satranç tahtasına nasıl yerleştirilir. Dünyanın çözülmesi en zor satranç sorusu ve çözüm yolları. Queen’sPuzzle’ isimli klasik satranç oyunundaki karmaşık durumu çözen kişiye 1 milyon dolar ödül verilecek.

Queen’s Puzzle satranç sorusu 1 milyon dolarlık ödül. Bir matematik sorusu çözerek 1 milyon doların (Yaklaşık 3.5 milyon TL) sahibi olabilirsiniz.
Zira bilim insanları ‘Queen’s Puzzle’ isimli klasik satranç oyunundaki karmaşık durumu çözen kişiye 1 milyon dolar verileceğini açıkladı.
İlk olarak 1848 yılında yazılan ‘Queen’s Puzzle’da 1 milyon dolara sahip olmanızı sağlayacak soru ise şöyle…

İŞTE O SORU

8 basamaklı bir satranç tahtasının üzerine 8 adet veziri nasıl yerleştirirseniz iki vezirden biri diğerini doğrudan tehdit etmez?
St. Andrews Üniversitesi’nden Ian Gent bu sorunun yüzlerce farklı cevabı olabileceğini belirterek aranan cevabı şöyle açıklıyor:
“Soru sadece tahta boyutunun artırıldığı bir durum değil. Tahta üzerine bazı vezirler daha önceden yerleştirilmiş olsaydı, bu vezirleri hareket ettirmeden Queen’s puzzle’a bir çözüm getirebilir miydiniz?”

İlginizi Çekebilir

Kredi kartları patladı, kriz derin

Kredi kartları yeni taksit düzenlemesi geliyor. Kredi kartı borçları patladı, kredi kartı borçluları ödeyemez durumda. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting