Ana Sayfa / Genel / 2017 erken seçim ne zaman olur?

2017 erken seçim ne zaman olur?

Erken seçim ne zaman olur 2017 diye soruluyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan da erken seçime işaret etti. MHP lideri bahçeli’den sonra Cumhurbaşkanı’nın da erken seçim demesi Türkiye’nin önümüzdeki aylarda (2017 mayıs-haziran yada 2017 Ekim-kasım) döneminde erken seçime gideceği konuşulmaya başlandı. Peki böyle bir durumda MHP barajı aşabilir mi, Ak Parti iktidar olup CHP ana muhalefet partisi konumunu koruyabilir mi bir erken seçimde diye soruluyor. İşte Erdoğan’ın erken seçime işaret ettiği o açıklama.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’teki anayasa değişikliği geçmemesi durumunda Türkiye’nin erken seçime gideceğini işaret etti. Erdoğan, “Öyle veya böyle 8 madde geçti. Çok çirkin durumların yaşanması hiçbir milletvekiline yakışmadı. Öyle veya böyle 8 madde geçti, bu iş bu hafta içerisinde biter” dedi. Erdoğan, CHP’nin gündeme getirdiği erken seçim teklifine ilişkin olarak, “Hiçbir zaman erken seçimin sağlıklı olacağını düşünmedik, ama şu anda gündeme gelen konu çok farklı. Parlamento çalışamaz hale getirilirse bu düşünülebilir. Bu ayrı bir konu” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN OLUR

İstanbul’da cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Kürsü adabına uygun bir şekilde herkesin demokratik hakkını kürsüde kullanması, orada düşüncelerini, partilerinin düşüncesini orada ortaya koymaları gerekmektedir. Bu başından itibaren böyle gelişmedi. Öyle veya böyle şu anda 8 madde geçmiş bulunuyor, bundan sonraki süreçte temenni ederiz ki çok daha sakin bir havada ve demokrasinin adabına uygun bir şekilde devam edilsin. Şu anda tabii bazı milletvekili arkadaşlarımızın orada bir milletvekili arkadaşımızın burnunun kırılmış olması, bir diğerinin çok afedersiniz ayağının dişlenmesi gibi çok çok çirkin durumların olması hiçbir milletvekiline yakışır değildir. Öyle ya da böyle bu işin biteceğine inanıyorum, öyle sanıyorum bu bu hafta içerisinde bu biter. Zaten asıl sahibine gidecek, millete gidilecek. Millet bunun asıl kararını verecek öyleyse bu telaş niye? Kürsüyü kırmak dökmek, oradaki katiplerin çiçeklerini falan devirmek… Eninde sonunda buradaki arkadaşlar milletin vekilleridir. Asıl değil, asıl bekliyor. Bu 330 aşılırsa 330’dan sonra bana gelsin bu diyor, nihai kararı ben vereceğim diyor. Bundan önceki seçimlerde de meydanlarda yeni bir anayasa denmişti. Öyleyse burada asıl telaşa kapılanlar zannediyorum farklı, iki de bir tek adamcılık tek adamcılık falan gibi laflar ediliyor. Bir defa tek adamcılık konuşulacaksa, tek adamcılığı bugüne kadar tek uygulamasını yapan CHP’dir. Ta kuruluşundan beri tek adam üzerinden gelmişlerdir. Ben onlardan il başkanlarının bu ülkede valilik yaptığını biliriz. Kimi nereden dolanıp da aldatmaya kalkacaksınız? Şu anda dünyada uygulaması olan, yöneticiler eliyle başarılı olmuşsa hakikaten tutunduğu ülkelere baktıysak gelişmiş ülkelerde başkanlık ve yahut yarı başkanlık sistemlerinin oturduğunu görüyoruz. Eninde sonunda işin gelip dayanacağı yer neresidir? Başarılı yöneticiler, başarılı siyasetçilerdir. Değilse netice almak mümkün değildir.

Biz zaten parlamenter demokrasiyi vurguluyoruz sağa sola çekmeye gerek yok. İş geliyor sonunda siyasetçilere dayanıyor. Bu kadar koalisyonlar yaşadık, netice alabildik mi? 16 ay ortalamayla yaşanan bir süreçte istikrar olabilir mi? İstikrarın olmadığı bir ülkede netice alınabilir mi? Şu 14 senede dikkat ederseniz partimizi kurduğumuz zaman bir sözüm vardı; koalisyonlar dönemi inşallah olmayacak. İlk önce 5 yılla başladık hatırlarsanız, sonra 4 yıl, sonra 4 yıl… Biz hiçbir zaman erken seçimin sağlıklı olacağını düşünmedik, ama şu anda gündeme gelen konu çok farklı. Parlamento çalışamaz hale getirilirse bu düşünülebilir. Bu ayrı bir konu.

İlginizi Çekebilir

Trump suikast gizemi, kim yaptı?

Trump’a kim suikast düzenledi, saldırgan kim çıktı. ABD’de başkanlara yönelik suikast girişimleri. ABD Başkan Adayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting