Ana Sayfa / Manşet / Akdeniz’de sondaj gerilimi
KIBRIS SONDAJ

Akdeniz’de sondaj gerilimi

Türkiye ile Rum kesimi arasında Kıbrıs açıklarında sondaj gerilimi yaşanıyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin yeni doğalgaz ve petrol sondajı için harekete geçmesi üzerine Türkiye anında karşılık verdi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin tek taraflı olarak ilan ettiği ‘münhasır ekonomik bölgesinde’ sondaj çalışmaları devam ediyor.

Kıbrıs açıklarında Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında sondaj krizi yaşanıyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin tek taraflı olarak ilan ettiği ‘münhasır ekonomik bölgesinde’ sondaj çalışmaları yapacak olan “Saipem 12000” petrol platformun doğal gaz yatağına giriş yaptığı bildirildi.

AKDENİZ DOĞALGAZ VE PETROL REZERVLERİ

Aynı zamanda Türkiye’nin sismik araştırma gemisi “Barbaros’un” sözkonusu bölgeye doğru yola çıktığı belirtildi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi cevabıysa gecikmedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin sözcüsü:

“Ankara’nın kışkırtmalarına rağmen bizim göndermek istediğimiz mesaj çok açık: Kıbrıs cumhuriyeti egemenlik haklarını ve enerji politikasını son yıllarda ciddi anlamda güçlendirmeyi başardı. İlerleyen zamanlarda bölgenin en önemli enerji tedarikçisi olmak için kararlıyız ve bu hedefimize ulaşmak için gerekli olan herşey yapılacaktır.

Geçtiğimiz temmuz ayında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu söz konusu rezervlerde Kuzey Kıbrıs’ın da hakkı olduğunu vurgulamıştı.

İlginizi Çekebilir

Onur Akay darp edildi

Onur Akay’ı kim neden dövdü gündemdeki isim kim? kadir Doğulu Onur Akay’ı dövdürdü mü kim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting