Ana Sayfa / Gündem / Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi’ne katıldı

Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi’ne katıldı

CHP Milletvekili Sadet Partisi’ne katıldı. Saadet Partisi. Hasan Bitmez’in ölümü ardından TBMM grup sayısının altına düşmüştü. CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Saadet Partisi’ne geçti.

Ali Fazıl kasap, CHP’den istifa ederek Saadet Partisi’ne katıldı. Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaparken rahatsızlanması ve kaldırıldığı hastanede vefatının ardından milletvekili sayısı 19’a düşen parti, TBMM İçtüzüğüne göre, milletvekili sayısının 20’nin altında kalması nedeniyle Meclis’te grup oluşturma kriterini kaybetti.

Saadet Partisi, grubu yeniden oluşturmak için partiye en az bir milletvekili daha dahil etme çalışmaları yürütüyordu.

Saadet Partisi, CHP’den istifa eden Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın katılımıyla TBMM’de yeniden grup oluşturma çoğunluğunu elde etti. CHP Kütahya Milletvekili Kasap, bugün partisinden istifa ederek, Saadet Partisine katıldı. Kasap’ın katılımıyla Saadet Partisinin milletvekili sayısı, grup kurmak için yeter sayı olan 20’ye ulaştı.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Saadet Partisi’ne geçmek için TBMM Genel Sekreterliği’ne verildi. Parti yetkilileri, bugünkü bütçe görüşmelerine, partinin, Meclis’te grubunu oluşturmuş şekilde katılacağını belirtti.

ÖZGÜR ÖZEL VEKİL TRANSFERİNİN DETAYINI ANLATTI 

Manisa’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür Özel, Kasap’ın yalnızca bütçe görüşmelerinde Saadet Grubu’nda görev alacağını bildirdi. Diğer partilere yapılan teklifi de anlatan Özel, süreci şöyle aktardı:

– Hasan Bitmez, hepimizin çok sevdiği bir siyaset arkadaşımızdı. Maalesef bütçede konuşmasını tamamladı ve kalp krizi geçirdi. Bütün çabalara rağmen kurtarılamadı. Bir kez daha ailesine, Saadet Partisi’ne, TBMM’ye başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hasan Bitmez hayatını kaybedince İçtüzük gereğince 20 olan vekil sayısı 19’a düştü ve Saadet Grubu’nun düşmesi söz konusu. Bugün de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Saadet Partisi eğer 19 kişiye düşüp de sözünü söyleyemez hale gelirse bu demokrasi açısından da çok ayıp.

CHP TÜM MUHALEFETE ÖNERİDE BULUNDU

– Hele hele Hasan Bitmez’in son nefesine kadar sözünü söyleme gayreti göz önüne getirilince kendisinin hatırasına da saygısızlık olur. Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün muhalefet partilerinin birer milletvekiliyle bir demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00’e doğru bütün partilerin bu kararı alamadığını öğrendik. 11.00’de görüşmeler başlıyordu. Kütahya milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak.

SADECE BÜTÇE SIRASINDA SAADET’TE OLACAK 

– Bu konuyla ilgili Karamollaoğlu ile dün akşam bir telefon görüşmesi de yapmıştım. Kendisi dayanışma nedeniyle teşekkür etmişti. Gruplarının düştüğünü üzülerek hatırlatmıştı. Biz de üzerimize düşeni yapacağımızı söylemiştik. CHP kürsü hakkını, muhalefet hakkını savunur. Bütçe görüşmeleri sonrası Saadet Partisi’ne çeşitli katılımlar olabilecektir. Diğer partilerle iş birliği yaparak yeniden grup kuracak sayıyı tuttururlar. O sağlanana kadar, kürsü haklarını kaybetmemeleri için bir milletvekilimizi Saadet Grubu’nda görev yapmak üzere talimatlandırmış durumdayım.

CHP’DEN AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

-Dağıtılan programda Saadet Partisinin grubunun düşürüldüğünü görüyoruz. Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’e Allah’tan rahmet ve ailesine sabırlar diliyorum.

-TBMM çatısı altında muhalefetin söz hakkının kısıtlanmaması, halkın yaşadığı gerçeklerin açıkça Meclis kürsüsünde ifade edilmesine olanak tanınması ve bütçe görüşmeleri süresiyle kısıtlı olmak kaydıyla Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, CHP’den istifa ederek bu amaçla Saadet Partisi Grubu’na geçmiş bulunuyor.

Günaydın, yarından itibaren Saadet Partisi Grubu’nun TBMM’de temsil edileceğini söyleyerek, “Muhalefetin söz hakkının kısıtlanmaması amacıyla bu tavrı almış bulunuyoruz. Tüm siyasal partilerden de bu tavra destek bekliyoruz” ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Hapis cezası aldıran atasözü

Hangi atasözü nedeniyle hapis cezası verildi. zamansız öten horozun kafasını keserler atasözü nedeniyle hapis yatacak. …

Sınırsız Hosting