Ana Sayfa / Gündem / Almanya Türkiye’yi riskli gruba aldı

Almanya Türkiye’yi riskli gruba aldı

Almanya’dan yeni Türkiye kararı çok riskli ülkeler grubundan riskli ülkeler grubuna aldı. Alman turistler ve gurbetçiler için kapılar açılıyor. Almanya, korona nedeniyle Türkiye’yi riskli gruba indirdi bu da turizmin ve Almanya’daki Türk vatandaşlarının anavatana gelişinin önünü açtı. Almanya, Türkiye’yi “çok yüksek riskli” ülke listesinden çıkararak, “riskli” ülke grubuna aldı

Almanya, Türkiye için kapılarını açıyor, Berlin yönetimi, koronavirüs nedeniyle Türkiye’yi çok yüksek riskli ülkeler grubundan riskli ülkeler grubuna indirdi. Gurbetçiler için Almanya kapılarını açıyor. Almanya’da Robert Koch Enstitüsü (RKI), Sağlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte hazırladığı riskli bölgeler listesini güncelledi. Buna göre, Türkiye “çok yüksek riskli” ülke listesinden çıkarılarak, “riskli” ülke grubuna dahil edildi.

ALMAN TURİSTLER İÇİN KAPILAR AÇILIYOR

Böylece Türkiye’den Almanya’ya gelişlerde, Covid-19’a aşısının her iki dozunu yaptıranlar, virüsü yenip iyileşenler ve PCR test sonucu negatif olanlar artık 10 gün karantinaya girmek zorunda kalmayacak. Yeni uygulama 6 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye giriş yapacak 6 yaşından büyük tüm hava yolcularının, seyahatten 72 saat önce Sağlık Bakanlığının internet sitesinden elektronik form doldurması gerektiğini belirterek, ülkeye girişte veya check-in sırasında sorgulama yapılacağını ifade etti.

Daha sonra yolculara, Türkiye’deki kontroller sırasında gösterilmesi gereken HES kodu verileceği de aktarıldı. Litvanya ve İsveç de “riskli” ülke grubuna alınırken, Çekya, Vatikan, İtalya ise “risk” bölgeleri listesinden tamamen çıkarıldı.

İlginizi Çekebilir

İsrail’e satışı yasaklanan ürünler

Türkiye’den İsrail’e satılması yasaklanan mal ve ürünler. Ticaret Bakanlığı’ndan ” İsrail’e ihracat kısıtlaması” başlığıyla yayımlanan …

Sınırsız Hosting