Ana Sayfa / Kime Ait / Almanya’da Audi’nin CEO’su Rupert Stadler tutuklandı

Almanya’da Audi’nin CEO’su Rupert Stadler tutuklandı

Audi CEO’su Rupert Stadler tutuklandı Almanya’da. Avrupa’da dizel skandalı büyüyor. Alman otomobil devi Audi’nin CEO’su tutuklandı.

Alman otomobli devinin CEO’su tutuklandı. Dizel skandalıyla ilgili gözaltına alınan Audi CEO’su Rupert Stadler delilleri karatma şüphesi nedeniyle tutulandı.

Münih savcılığı tarafından yapılan açıklamada Rupert Stadler ve bir başka yönetim kurulu üyesinin dizel skandalı soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtildi. Söz konusu kişilerin delilleri karartma şüphesi nedeniyle tutuklandıkları açıklandı.

Savcılığın emriyle Alman polisi Stadler ve diğer şüphelilerin evinde geçtiğimiz günlerde arama yapmıştı.

AUFDİ VE DİZEL SKANDALI GLİŞMELERİ
Alman otomotiv devi Volkswagen (VW) grubuna bağlı Audi markasının tepe yöneticisi (CEO) Rupert Stadler, emisyon skandalıyla ilgili davaya dahil edildi.

Almanya’da savcılık, emisyon skandalı ile ilgili açılan davada Stadler ve diğer bazı yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 20 kişiyi “sahtekarlık” ve “belgede sahtecilikle” suçluyor.

Alman basını, savcılığın emriyle polisini Stadler ve diğer şüphelilerini evinde arama yaptığını duyurdu.

Audi grubundan şu ana kadar bir açıklama yapılnmadı. Federal Motorlu Taşıt Dairesi, geçen hafta motor kontrolünde manipülasyon yapıldığı belirlenen 60 bin Audi A6 ve A7’nin resmen piyasadan geri çekilmesi kararı almıştı.

ABD’de dava açılmıştı
Volkswagen grubunun eski üst düzey yöneticisi Martin Winterkorn hakkında da şirketin emisyon skandalı kapsamında geçen ay ABD’de dava açılmıştı.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 2015’te VW’nin emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine VW, ABD’deki yaklaşık 600 bin dizel motorlu aracında emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul etmiş, Winterkorn istifa ederken şirketin 10 üst düzey yöneticisinin de işine son verilmişti.

Şirket, ABD’deki otoritelere 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi öngören anlaşmayı 2017 yılının başında imzalamıştı.

İlginizi Çekebilir

Süper Lig takımları harcama limitleri

2024-2025 Süper Lig takımları harcama limitleri. hangi takım ne kadar transfer harcaması yapacak bilgisi. TFF. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting