Ana Sayfa / Kime Ait / Arabadaki buzu çözme kolay yolu

Arabadaki buzu çözme kolay yolu

Aracınız dondu mu üstündeki buzları nasıl mı temizleyeceksiniz. İşte karlı ve buzlu dönemlerde araba üzerindeki buzu kolayca çözme ve temizleme yolu. Donmuş arabayı çözme, buzlanan aracı çalıştırma ve soğuk havalarda otomobili kolayca hareket ettirme püf noktaları. 

Kış geldi her taraf kar kış. Aracınızda karlandı buz tuttu. Peki aracınız üzerindeki buzların nasıl temizleyeceksiniz ne yapmalı? Otomobili olanlar için buzlanmayı önleme ve soğukta arabayı kolayca çalıştırmanın püf noktalarını yazdık. Bunun için sirke tam size göre. Sirkeyi arabanın camına döktüğünüz anda buzların kolayca çözüldüğünü ve aracınızın temizlendiğini göreceksiniz. Eğer aracınız bir yerde kara saplanıp kalırsa aşağıdaki bilgiler hayat kurtarabilir. Aracınız kara saplanırsa şunları uygulayın…

KARDA KALAN ARABAYI KOLAY KURTARMA YOLU
Kar yağdı buz tuttu ve aracınız dondu. Buzdan arabayı kolayca kurtarmak için bakın ne yapmalısınız. Tekerlekleri düz durumda tutarak aracınızın düz gitmesini sağlayınız. İleriye gidemiyorsanız, önce geriye, sonra tekrar ileriye doğru gitmeye çalışınız.
Elle kumandalı vites kutusu kullanıyorsanız, tekerleklerin kaymasını önlemek için vitesi 2. vitese alınız. Motoru stop ettirmeden ve çekişi sağlayıncaya kadar gaza yavaşça basınız.

KARA SAPLANAN ARACI ÇIKARMA VE KURTARMA YOLU

Kara saplandığı için ilerleyemeyen aracınızın tekerleklerine yol açmak için hafif ileri geri yapınız ve giderek bu mesafeyi artırınız. Tekerleklerin kaymaması ve zemini oymaması için fazla güç kullanmayınız. Eğer başarılı olamazsanız, tekerleklerin önüne kum, vb. dökünüz veya paspas seriniz.

Dışarıda park ettiğinizde taşıtınız kara gömülmüşse veya karda geri gitmişseniz, tekrar çalıştırmadan önce karın egzoz borusunu kapatmamış olduğundan emin olunuz. Karla kapanan egzoz boruları taşıtın içine egzoz gazı dolmasına, karbon monoksit zehirlenmesine, hastalanmalara hatta ölüme yol açabilmektedir.

Karda mahsur kalırsanız, aracınızın iki ucunda güvenli mesafede iki ışıldak yakınız. Karın egzoz borusunu kapatmasına izin vermeyiniz. Taşıtın içinde kalınız ve temiz hava girişi için bir camı hafifçe açık bırakınız. Battaniyelere sarılınız ve sıcak kalmak için kaloriferi saatte birkaç dakika çalıştırınız.

DONMUŞ ARABAYI ÇALIŞTIRMA VE MOTORU ISITMA YÖNTEMİ

Aracın radyotöründeki suya antifiriz ekleyerek, suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

Direksiyonu normalden çok daha yumuşak hareketlerle çevirin. Direksiyonu ne kadar hızlı hareket ettirirseniz lastiklerin dişlilerinin yere tutunma oranı o kadar azalacaktır. Yolla bağınızı kesmemenin tek yolu yavaş ve sakin direksiyon hareketleri yapmaktır.

Gaz ve fren pedallarına yavaş basmak karda aracınızı kontrol edebilmenin püf noktasıdır. Ani frenleme aracın kaymasına, ani gaza basma ise lastiklerinizin boşa dönmesine sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Ganire Paşayeva defnedildi

Ganire Paşayeva cenazesi ve serilen kilimin sırrı. Azerbaycan’da ölen milletvekili Ganire Paşayeva cenazesine Türkiye7den kimler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting