Ana Sayfa / Kime Ait / Arabayla uzun yola çıkmadan neler yapılır
İKİNCİ EL ARABA ALMA

Arabayla uzun yola çıkmadan neler yapılır

Uzun bir yola çıkmadan önce arabada yapılması gerekenler yaptırılması gerekenleri biliyor musunuz? Uzun yol öncesi araba bakımı ve arabada kontrol edilecek noktalar. Otomobille çok uzun yola gidecekler için adım adım rehber. 

Siz ve aileniz uzun bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz ancak arabanız buna hazır mı. Otomobille uzun yolculuk öncesi yapılması gerekenleri tek tek sıraladık. Araba bakımı nasıl yapılır uzun yol öncesi makalemizde okuyabilirsiniz.

Güvenli bir seyahat öncesinde arabaların uzun yola hazır olması gerekir. Araç sahipleri yola çıkmadan önce motor bakımları, yağ kontrolleri, filtre değişimleri gibi önlemleri almalıdır. Gerektiğinde araçlar teknik servise götürülmelidir.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Uzun yol için hazırlıklar yapılırken arabanın kasko ve sigorta sürelerine mutlaka bakılmalıdır. Yol sırasında ya da yolculuk dönüşünde bu tarihlerin geçirilmemesi önemlidir. Mekanik kontrollerin yaptırılması ve gerekirse aracın bakıma alınması gerekir.

Filtre Değişimleri
Yaz ya da kış mevisimi fark etmeksizin klima filtrelerine bakılmalıdır. Gerekirse bu filtreler yenilenmelidir. Araç performansına doğrudan etki eden hava filtreleri de mutlaka bakıma alınmalıdır.

Fren Sistemi Kontrolü
Arabanın en önemli bölümlerinden biri frenlerdir. Fren sistemi yetkili servise kontrol ettirilmelidir. Özellikle soğuk havalarda fren sisteminde daha fazla arıza meydana gelebileceği için zamanında önlem alınması gerekir.

Lastik Kontrolü ve Değişimi
Uzun yol öncesi lastiklerin havası kontrol edilir. Aynı zamanda lastiklerin dış derinliklerine de bakılır. Bu derinlik 3 milimetrenin altına düşmemelidir.

Rot-Balans Ayarı
Direksiyon hakimiyeti ve yol kontrolü uzun yol için hayati önem taşır. Bu nedenle rot-balans ayarları mutlaka yaptırılmalıdır.

Far Ayarı
Özellikle gece yolculuk yapacaklar hem elektrik tesisatı hem de far ayarlarını kontrol etmelidir.

Yağ Değişimleri ve Diğer Sıvı Kontrolleri
Aracın sahip olduğu sıvılar kontrol edilmelidir. Hidrolik direksiyon yağı, fren hidroliği, soğutma suyu ve şanzıman yağının miktarlarına bakılmalıdır. Eğer eksiklik varsa tamamlanmalıdır.

Eğer motor yağı değişim zamanı geldiyse mutlaka yağ değişmelidir. Yağ çubuğu yardımı ile seviye kontrolü yapılır seviye yetersizse yağ eklenir. Ek olarak arabanın alt takımlarına doğru bakarak herhangi bir sıvı sızıntısının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Silecek Değişimleri ve Yardımcı Malzemeler
Yağış olsun veya olmasın silecekler eskimiş ise yenilenmelidir. Görüş açısı ve sürüş güvenliği ile ilgili olarak bu konu ihmal edilmemelidir.

Bagajda taşınacak kriko ve bijon anahtarlarının sağlamlığına bakılmalıdır. Aynı zamanda ilk yardım çantası ve yangın söndürme tüpünün de araçta hazır olması gerekir.

Sürücü Hazırlığı
Sürücü konforu için araç sürecek kişinin rahat kıyafetler giymesi, terlemeye karşı yedek kıyafet taşınması önerilir. Yol öncesi sürücünün uykusunu alması da şarttır.

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting