Ana Sayfa / Gündem / Aşık Veysel’in 48. ölüm yıldönümü

Aşık Veysel’in 48. ölüm yıldönümü

Aşık Veysel ne zaman öldü, Aşık Veysel mezarı nerede ve Aşık Veysel kim, neci nereli merak ediliyor. Aşık Veysel Şatıroğlu öleli tam 48 yıl oldu. Aşık Veysel eserleri. Büyük halk ozanı Aşık Veysel ölümünün 48. yıl dönümünde anılacak. Büyük şair hem şiirleriyle hem bağlamasıyla seslendirdiği türküleriyle kültür sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri. Aşık Veysel’in hayatı ve türküleri merak konusu oldu. Aşık Veysel Şatıroğlu kimdir? Aşık Veysel nereli? İşte Aşık Veysel türküleri ve hayatı hakkında bilgi.

Aşık Veysel ölüm tarihi, kaç yıl oldu öleli bilgileri. Aşık Veysel aslen nereli, kaç yaşında ve kaç yılında öldü bilgileri. Uzun İnce Bir Yoldayım, Dostlar Beni Hatırlasın, Güzelliğin On Para Etmez gibi türküleriyle tanınan büyük halk ozanı Aşı Veysel’in vefatının üzerinden 48 yıl geçti. Aşık Veysel anmaları Aşık Veysel Şatıroğlu’nun hayatına dair araştırmalar çoğaldı. Aşık Veysel Şatıroğlu kimdir? Aşık Veysel nereli? İşte Aşık Veysel türküleri ve hayatı hakkında bilgi…

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

Âşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.[1] Veysel’in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre:
« Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. »
Babasının, Âe oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Aşık Veysel’in çocuklarından öğretmen olan Bahri Şatıroğlu, babasının yaşamını gün gün kaleme almış ve pek çok çalışmaya kaynak kişi olarak katılmıştır. Ayrıca babasının saz ve söz geleneğini sürdürmektedir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944),Sazımdan Sesler (1950),Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda öldü. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

AŞIK VEYSEL TÜRKÜLERİ

Anlatamam Derdimi (5:24)
Arasam Seni Gül İlen (4:18)
Atatürk’e Ağıt (5:26)
Beni Hor Görme (2:46)
Beş Günlük Dünya (3:58)
Bir Kökte Uzamış (4:55)
Birlik Destanı (1:42)
Çiçekler (3:05)
Cümle Âlem Senindir (6:44)
Derdimi Dökersem Derin Dereye (4:51)
Dost Çevirmiş Yüzünü Benden (3:12)
Dost Yolunda (4:43)
Dostlar Beni Hatırlasın (6:02)
Dün Gece Yar Eşiğinde (4:28)
Dünya’ya Gelmemde Maksat (2:43)
Esti Bahar Yeli (2:41)
Gel Ey Âşık (5:35)
Gonca Gülün Kokusuna (5:24)
Gönül Sana Nasihatim (6:40)
Gözyaşı Armağan (3:32)
Güzelliğin On Para Etmez (4:31)
Kahpe Felek (2:58)
Kara Toprak (9:25)
Kızılırmak Seni Seni (4:58)
Küçük Dünyam (5:17)
Murat (5:13)
Ne Ötersin Dertli Dertli (3:05)
Necip (3:16)
Sazım (6:02)
Seherin Vaktinde (5:01)
Sekizinci Ayın Yirmi İkisi (4:43)
Sen Bir Ceylan Olsan (3:34)
Sen Varsın (4:01)
Şu Geniş Dünya’ya (7:27)
Uzun İnce Bir Yoldayım (2:23)
Yaz Gelsin (3:02)
Yıldız (Sivas Ellerinde) (3:16)
Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz

Değerli okurlarımız Aşık Veysel öleli kaç yıl oldu haberini ve Aşık Veysel 21 Mart haberlerini verdik. Siz de Aşık Veysel ile ilgili aşık veysel’in hayatı, Aşık Veysel – Dostlar Beni Hatırlasın, aşık veysel’in şiirleri, Aşık Veysel kimdir, aşık veysel’in hayat hikayesi, Âşık Veysel lakabı, Aşık Veysel eserleri, Aşık Veysel, ölüm tarihi, Aşık Veysel eşi, Aşık Veysel eserleri, Aşık Veysel kimdir, Aşık Veysel alevimi, aşık veysel’in şiirleri, aşık veysel’in hayatı kısaca, Aşık Veysel’in hayatı, Aşık Veysel şarkıları, Aşık Veysel şarkıları, Aşık Veysel kimdir, aşık veysel’in hayatı, Aşık Veysel – Uzun İnce Bir Yoldayım, âşık veysel güzelliğin on par’etmez, Aşık Veysel Kara Toprak, aşık veysel’in şiirleri, Aşık Veysel – Kara Toprak Hikayesi terimlerini gogle da aratabilir ve daha fazla Aşık Veysel bilgisi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’den İsrail’e tedbir kararları

Türki’ye İsrail’e ambargo uygulayacak. Gazze’de katliam yapan soykırımcı siyonist son yüzyılın terör ve barbar devleti …

Sınırsız Hosting