Ana Sayfa / İlginç / Avrupa Süper Ligi 12 takımı

Avrupa Süper Ligi 12 takımı

Hangi takımlar Avrupa Süper Ligi içinde ve maçları ne zaman oynanacak. Avrupa süper Ligi hangi takımlardan oluştu, Avrupa Süper Ligi Başkanı kim oldu, Avrupa Süper Ligi’ne Türkiye’den takım alınacak mı tüm bilgileri. Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi konusunda resmi adımı attı. 12 kulüp lige katılımı resmen açıkladı.UEFA: “Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımlar ve futbolcular UEFA ve FIFA’nın tüm organizasyonlarından men edilecek, ayrıca para cezası verilecek!” Avrupa futbolunun tarihi yeniden yazılıyor….

Avrupa süper Ligi’ne katılan tüm takımların isimleri ülkeleri. 12 Takım Avrupa Süper Ligi kurdu. Avrupa Süper Ligi maçları ve başkanı tüm ayrıntıları. Konuyla ilgili Avrupa futbolunda kriz kapıda. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği arasındaki anlaşmazlık devam ederken 2022’de başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıkan UEFA ise lige katılmayı planlayan kulüplere yaptırım uygulanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada Avrupa Süper Ligi adı altında kurulacak lige katılım sağlayacak takımların UEFA organizasyonlarından men edileceği belirtildi. Avrupa Süper Ligi için anlaşan 12 kulüp şu şekilde…

avrupa süper ligi 12 takımlı işte o takımlar

Avrupa futbolunun 12 dev kulübü, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi formatını reddederek planladıkları tarihi kararı resmen duyurdu. İspanyol ekipleri Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid ile İtalyan takımları Inter, Juventus ve Milan’a 6 Premier Lig devi Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham’ın eşlik ettiği oluşum, Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladı.

ABD’deki bankacılık ve finans devi JP Morgan tarafından finanse edilen projede başkan ise Real Madrid Başkanı Florentino Perez seçildi.
Bir süredir ligin kurulması adına devam eden görüşmelerin gün içerisinde resmi şekilde detaylandırılması bekleniyordu. Almanya ve Fransa’dan hiçbir takımın şu an için yer almıyor olmasıyla geçen senenin Şampiyonlar Ligi finalistleri Bayern Münih ile PSG’nin organizasyonda olmamaları bekleniyor. İki takımın UEFA tarafına daha yakın durdukları belirtilmekte.

12 takımın öncülüğünde ilk etapta harekete geçilen projede 20 takımın yer alması bekleniyor. 15’inin direkt katılım hakkı, 5’inin ise sezonlara göre değişim göstermeleri planlanıyor. 10’ar takımlı iki grupta oynanacak mücadeleler sonucunda her gruptan ilk 4 ekibin çeyrek finallere kalmaları bekleniyor.

Maddi yatırım kısmıyla katılımcıların ilgisini çeken organizasyonda 3.5 milyar Euro’luk bir payın bölüştürülmesi ve ilk 6 takımın 350 milyon Euro’luk bir gelir sağlaması hedefleniyor.

AVRUPA SÜPER LİGİ NASIL OYNANACAK

Avrupa Süper Ligi’nin formatı:

Takımlar 10’lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.

Dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.

Çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası 2024 sonu tahmini

2024 yıl sonu Merkez Bankası dolar ve enflasyon tahmini. yıl sonu dolar ne olacak enflasyon …

Sınırsız Hosting