Ana Sayfa / Sağlık / Bağırsak askısı nedir (Mentezer ne işe yarar)
MENTEZER SİNDİRİM BAĞIRSAK ASKISI

Bağırsak askısı nedir (Mentezer ne işe yarar)

BAĞIRSAK ASKISI YA DA MENTEZER DESEK NE ANLARSINIZ? tIP DÜNYASI ŞİMDİ MENTEZERİ YANİ BAĞIRSAK ASKISINI TARTIŞIYOR NE İYE YARAR DİYE ARAŞTIRIYOR. SAĞLIKTA HER GÜN YENİ BİR GELİŞME YAŞANIYOR. YAŞAM KOŞULLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN BAZI yeni gelişmeler hayret verici. İnsan vücudunun sindirim sisteminde yeni bir organ olan mentezerin yani bağırsak askısının işlevi şimdi merak konusu.

Vücudumuzda yeni bir organ daha bulundu doktorlar adını bağırsak askısı ya da mentezer diyor. Tıp literatürüne yeni bir terim daha eklendi ve bilim insanları imdi yeni bulunan bu organı araştırıyor. İnsan sindirim sisteminde gizlenmiş yeni bir organ keşfedildi. “Bağırsak askısı” ya da “mezenter” olarak isimlendirilen organın henüz işlevi ve yapısıyla ilgili detaylı bilgi elde edilemedi.

İNSAN ANOTOMİSİ YENİDEN ŞEKİLLENECEK

Mentezer sindirim sistemi içinde önemli bir organ olacak gibi görünüyor. Yeni bulunan organın, daha önceleri insan vücudundaki parçalanmış yapıların bir arada durması sonucu meydana geldiği düşünülüyordu.
Ancak Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınlanan makalede, araştırmacıların mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğu açıklandı.
Mezenter, karın zarının ikiye katlanmışı, karın boşluğunu kaplayan ve her şeyi bir arada tutan yeni bir organ olarak tanımlanıyor. Bu yeni organla, insan organlarının toplam sayısı 79’a yükseldi.
Mezenter’i ilk olarak 2012 yılında keşfeden İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey, bu gelişmeyle birlikte 100 yıllık anatomi bilgisinin de yanlış olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor. Coffey, ‘Mezenter’in önceki kanının aksine parçalanmış yapıların bir araya gelmesiyle oluşmadığını, tek parça ve sürekli bir yapı olduğunun ispatlandığına dikkat çekiyor.
GEÇTİĞİMİZ YIL ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞTI
Bilim insanları 2016 yılında mezenterin varlığı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırırken tıp öğrencileri de mezenteri yeni bir organ olarak öğrenmeye başlamıştı.
Yeni keşfedilen organın ne işe yaradığı henüz bilinmese de bilim dünyası bunu önemli bir gelişme olarak duyurdu.
Yeni organın keşfini önemli bir gelişme olarak değerlendiren Coffey, bir sonraki aşamayı “organın fonksiyonlarını anlamak” olarak tanımlıyor.
Coffey, mezenterin fonksiyonlarının çözülmesi halinde anormal fonksiyonların ve hastalıklara dair yeni bilgilerin de keşfedilebileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir

Robet Fico öldü mü?

Suikasta uğrayan ülke başbakanı kim ve kimler suikast düzenledi. Slovakya başbakanı öldü mü suikastte kim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting