Ana Sayfa / Kime Ait / Binalar için enerji kimlik belgesi nasıl alınır?
ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALIMI

Binalar için enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Konut alım satımında artık enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Şimdi daire sahipleri, bina sahipleri ve konut olacakların ortak sorusu enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır ve hangi tarihten sonraki binalar için enerji kimlik belgesi isteniyor sorusunu yöneltiyor. 

Enerji kimlik belgesi şartları, alınması ve hangi binaları kapsadığı bilgisi. Ev alım satımlarında artık enerji kimlik belgesi şartı aranıyor. Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmadan binaların alım satımı yapılamayacak. 2 Mayıs’tan itibaren başlayacak zorunluluk 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.
2 Mayıs 2017’den itibaren mevcut binalar için “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu başlıyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İSTENEN BİNALAR

2011’den önce ruhsat alınan tüm binalar için enerji kimlik belgesi istenecek. Enerji kimlik belgesi için yalıtım zorunlu değil. Habertürk’ün haberine göre, Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak. Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

ekb nasıl alınır müracaaatı

Binaların enerji kimlik belgesi nasıl çıkartılır, mülk sahiplerine yapmalı? Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017’de başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade etti.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

İlginizi Çekebilir

27 bin Angus İskenderun’da

İskenderun ilçesi angus koktu. 27 bin Angus kesimlik olarak Türkiye’ye getirildi. Türkiye Brezilya7dan 27 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting