Ana Sayfa / Sağlık / Çamaşır suyu KOAH nedeni
ÇAMAŞIR SUYU

Çamaşır suyu KOAH nedeni

KOAH nedenlerinden biri de çamaşır suyu olduğu ortaya çıktı. Çamaşır suyunun en büyük zararı nedir diye soranlara cevap bilgikahini haberinde ve tüm ayrıntıları.  Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü, temizlik yaparken her hafta düzenli olarak çamaşır suyu kullananları 30 yıl boyunca takip etti. İşte vahim sonuç…

Çamaşır suyu akciğer hastası yani KOAH nedeni olduğu bilimsel raporlarla ortaya kondu. Çamaqşır suyu sağlık için aslında hem yararlı hem de zararlı. Bilim insanları tarafından yapılan 30 yıllık araştırmanın sonucunda, her hafta düzenli olarak çamaşır suyu ve benzeri dezenfektanlar kullananları büyük bir tehlike beklediği ortaya çıktı. Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından 55 binden fazla hemşireyle yapılan çalışma, çamaşır suyunun Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH’a yakalanma riskini yüzde 32’ye kadar artırdığını ortaya koydu.
BBC’nin haberine göre, araştırma ilk kez KOAH ile dörtlü amonyum bileşikleri adı verilen temizlik kimyasalları arasında bağlantıyı tespit etmiş oldu.
Her gün çamaşır suyu kullanımının sağlığa etkileri konusunda bilgi yok ancak uzmanlar bunun da araştırılmasını umuyor.
663 HEMŞİRE KOAH HASTASI OLDU
Araştırma 1989 yılında başlatıldı. Kadın hemşirelerle başlatılan araştırmada 2009’da hâlâ hemşire olarak çalışan ve KOAH geçmişi olmayan sağlık görevlilerine odaklanıldı. Bu yılın Mayıs ayına kadar hemşirelerin sağlık verileri incelendi. Bu süre içinde 663 hemşirede KOAH tespit edildi. Araştırmada, yaş, kilo ve etnik köken gibi faktörler de dikkate alındı.
Bunun sonucunda düzenli olarak haftada en az bir kez dezenfektan kullanan hemşirelerin KOAH’a yakalanma riskinin yüzde 22-32 arttığı görüldü.

İlginizi Çekebilir

Dövmede kanser riski

Kanser riski dövmelilerde arttı. Dövme yaptırmak kansere neden olabilir. Dövme hastalıkları ve dövme sonrası ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting