Ana Sayfa / Manşet / Camilerde teravih kılınmayacak

Camilerde teravih kılınmayacak

Teravih camilerde kılınmayacak bu ramazan ayında. Diyanet, camilerde teravih kılınmamasını karar aldı korona önlemleri nedeniyle. 13 nisan salı ilk oruç tutulacak ve ilk teravih kılınacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, corona virüsü önlemleri kapsamında teravih namazlarının evde kılmanın uygun olacağına karar verdiklerini duyurdu.

Camilerde teravih kılınmayacak ramazan’da evlerde kılınacak. 13 nisan ilk sahur ve ilk iftar ile ilk teravih namazı 12 NİSAN. bu yıl korona nedeniyle camilerde teravih namazı kılınmayacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ana teması ‘Şifa Ayı Ramazan’ olan 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ali Erbaş, “Mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil, evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz” diye konuştu.

İLK TERAVİH 13 12 NİSAN PAZARTESİ

Yatsı namazı ile vitr namazı arasında her iki rekatta selam verilerek kılınan teravih namazı, tedbirler altında bu yıl camide kılınabilecek.

TERAVİH NAMAZI KILINACAK MI? İLK TERAVİH NE ZAMAN?

Teravih namazı 12 Nisan gecesi kılınacak.

CAMİLERDE TERAVİH NAMAZI KILINACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanı Koca teravih namazlarının tedbirler alınarak kılınacağını açıkladı. Bakanı Koca “Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek” dedi.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR, NASIL KILINIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer’in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer’in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

İlginizi Çekebilir

Teleferik kazası gözaltına alınan 13 kişi

Antalya teleferik kazası nedeni ne neden kaza yaşandı sorusu. Antalya teleferik işletmesi hangi şirketin kimler …

Sınırsız Hosting