Ana Sayfa / Gündem / Cilt neden yaşlandıkça kırışır?

Cilt neden yaşlandıkça kırışır?

Bedenimiz ve cildimiz. İnsanoğlu yaşlandıkça cildi kırışır damarlar belirginleşir ve artık sona yaklaşıldığının belirtisidir bunlar. Peki cilt neden yaşlandıkça kırıınr ve çaresi tedavisi var mı bulunur mu diye sizde merak edebilirsiniz. Cildin en üst tabakası olan epidermisin yapısında keratin miktarı yüksektir. Keratin cilde mekanik direnç kazandıran bileşendir.

Cildimizi nasıl canlı tutabalir ve kırışmasını buruş buruş olmasını nasıl önleyebiliriz var mı bunun bir çaresi? Epidermisin altındaki dermis tabakası ise daha kalındır ve yapısında sinirler, kan damarları, cildin sıkı ve gergin olmasını sağlayan kolajen ve cilde esneklik kazandıran elastin proteinleri bulunur. Bu proteinlerin üretimi yaşlandıkça azalır. Örneğin yirmi yaşından sonra dermis tabakasındaki kolajen üretimi her yıl yaklaşık %1 oranında düşer. Bunun yanı sıra yaşlandıkça ipliksi yapıdaki bu proteinler kalınlaşmaya ve yumak şeklinde bir yapı oluşturmaya başlar. Elastin ve kolajen proteinlerinin kimyasal yapısındaki bu değişimler cildin esnekliğini kaybetmesine ve kolayca deforme olmasına, dolayısıyla kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Ayrıca yaşlandıkça ciltteki ölü hücrelerin dökülerek ciltten uzaklaşma süreci yavaşlar. Ölü hücrelerin ciltte birikmesi ve zamanla kalınlaşması kırışıklığa neden olan etkenlerdendir. Cildin gerginliğini kaybetmesine neden olan süreçlerden biri de ciltteki yağ hücrelerinin zamanla küçülmesi ve cilt altındaki yağ tabakasının incelmesidir.

İlginizi Çekebilir

Mehmet Sıddık Akış görevden alındı

Hakkari Belediye başkanı görevden alındı vali kayyım olarak atandı. Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Belediye Başkanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting