Ana Sayfa / Kahince / Çin casus balonu vuruldu

Çin casus balonu vuruldu

Amerika Çin Casus balonunu düşürdü. ABD, hava sahasında görülen Çin’e ait “casus balonu” düşürdü. Çin-ABD savaşı her an patlayabilir gerilim hiç olmadığı kadar yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın ‘casus balon’a ilişkin yaptığı “İcabına bakacağız” açıklamasının ardından ABD hava sahasının kapatıldığı öğrenildi.

Amerika Çin Casus balonunu düşürdü. Çin’in misillemesi ne olacak herkes merak içinde. Gün içinde ABD hava sahasını kapatmıştı.ABD, hava sahasında görülen Çin’e ait “casus balonu” düşürdü.

Sky News’te yer alan habere göre; Federal Havacılık İdaresi (FAA), “ulusal güvenlik çabaları” nedeniyle Güney Carolina’daki Myrtle Beach Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere üç havaalanında uçuşların durdurulduğunu söyledi.

“İCABINA BAKACAĞIZ”

Hafta sonunu geçireceği New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden Biden, uçaktan indikten sonra bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusunu yanıtlamış, “(Casus balonun) İcabına bakacağız.” demişti.

ÇİN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ABD’nin hava sahasına Perşembe günü girerek krize neden olan ‘casus balonla’ ilgili Çin bugün detaylı açıklama yapmış, balonun rotasından çok fazla saptığı vurgulanarak “Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır” denmişti.

Çin tarafı, “hava aracının niyet edilmeyen ‘zorlayıcı sebeplerle’ ABD hava sahasına girmesinden üzüntü duyduğunu” bildirirken, Washington’ın açıklamadan tatmin olmadığı anlaşılıyor.

ABD, “istihbarat balonu” olduğunu düşünüyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıkladı.

Balonun, Montana eyaletinde aralarında nükleer silah depolarının olduğu bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğini bildiren savunma yetkilileri, balonu, parçaların düşebileceği yerlerde yol açabileceği güvenlik sorunu nedeniyle düşürmeyi tercih etmediklerini ancak müdahale seçeneğini saklı tuttuklarını vurguladı.

Yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden’ın konuyla ilgili bilgilendirildiğini, Savunma Bakanı Llyod Austin’in üst düzey komutanlarla konuyu görüştüğünü kaydetti.

Çin’e ait istihbarat balonlarının, ABD hava sahasında tespit edilmesinin ilk olmadığını, son yıllarda benzerlerine rastlandığını ifade eden yetkililer, Pekin Büyükelçiliği kanalıyla Çinli muhataplarını sorunun ciddiyeti konusunda uyardıklarını bildirdi.

Çin’den “meteoroloji balonu” açıklaması

Çin sözcüleri, sonraki gün yaptıkları ilk açıklamalarda iddiaları doğrulamaktan veya yalanlamaktan kaçındı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında, “Verileri toplamaya ve olayı doğrulamaya çalışıyoruz.” dedi.

Sözcü Mao, “Çin, sorumlu bir ülke olarak uluslararası hukuka uygun hareket etmektedir. Hiçbir ülkenin egemenliğini ve hava sahasını ihlal etmeye niyetimiz yok. Umarız ilgili taraflar, meseleyi sakin kafayla ele alır.” ifadelerini kullandı.

Ancak gün içinde Dışişleri Bakanı Blinken’in, sorun nedeniyle 5-6 Şubat’ta Pekin’e yapacağı ziyareti öteleyeceğine ilişkin duyumların arından Bakanlık, gün içinde yeni yazılı açıklama yaparak balonun Çin’e ait olduğunu kabul etti.

Açıklamada, balonun Çin’e ait sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı, rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiği belirtildi.

Kendini kontrol kabiliyeti sınırlı olan hava aracının Batı rüzgarlarının sürüklemesiyle planlanan rotasından çıktığı kaydedilen açıklamada, “Çin tarafı, hava aracının niyet edilmeyen zorlayıcı sebeplerle ABD hava sahasına girmesinden üzüntü duymuştur.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Çinli yetkililerin, “zorlayıcı sebeplerden” kaynaklanan beklenmedik sorunun çözülmesi için ABD tarafıyla yakın iletişimi sürdüreceği kaydedildi.

Washington, açıklamadan tatmin olmadı

Çin’in ABD hava sahasında tespit edilen yüksek irtifalı balonunun bir meteoroloji balonu olduğu ve hava koşullarından ötürü sürüklendiği açıklaması, Pentagon’u tatmin etmedi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, “Çin’in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz.” dedi.

Ryder, balonun 60 bin fit irtifada ABD’nin iç kesimleri üzerinde uçmaya ve ABD Hava Savunma Komutanlığının (NORAD) balonu izlemeye devam ettiğini söyledi.

Balonun herhangi bir fiziksel tehdit teşkil etmediğini anlatan Tuğgeneral Ryder, aracın manevra kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Blinken’in ziyareti ertelendi

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’e ait yüksek irtifa gözetleme balonunun ABD hava sahasında tespit edilmesinin ardından Bakan Blinken’ın 5-6 Şubat’ta Pekin’de yapmayı planladığı ziyaretin iptal edildiği bildirildi

Dışişleri yetkilileri, Çin’in özür beyanını not ettiklerini ancak balonun hava sahasında bulunmasının ABD’nin egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirterek, kurumlar arasında ve Kongre ile yapılan istişareler sonucunda Blinken’in Çin’e seyahat etmesi için koşulların uygun olmadığı sonucuna varıldığını aktardı.

Yetkililer, Bakan Blinken ve Müsteşar Yardımcısı Wendy Sherman’ın ziyareti erteleme kararını Washington’daki üst düzey Çinli yetkililere ilettiğini kaydetti.

Blinken, Çin’in en kıdemli diplomatı konumundaki Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü ile telefon görüşmesinde, “Çin’e ait gözetleme balonunun hava sahasındaki varlığının ABD’nin egemenliğini ve uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini” belirtti.

Planlanan görüşmelere zarar verdi

Blinken, görüşmede, Vang’a “Bu sorumsuzca bir eylemdir ve Çin’in tam da benim planlanan seyahatimden önce bu adımı atmaya karar vermesi, planladığımız kapsamlı görüşmelere zarar vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Görüşmeye ilişkin Çin tarafından yapılan açıklamada ise Vang’ın, “Çin ile ABD’nin beklenmedik durumlar karşısında farklılıklarını idare etmesi ve yanlış yargılardan kaçınması gerektiğini” dile getirdiği aktarıldı.

Blinken, Güney Koreli mevkidaşı Park Jin ile Washington’daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Vang Yi’nin, Pekin’deki üst düzey dış politika yetkilisi olarak bunları doğrudan benden duyması önemliydi.” dedi.

Çin’de ÇKP Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü olan yetkili, Dışişleri Bakanı’nın üzerinde ve ülkenin en kıdemli diplomatı sayılıyor.

Koşullar izin verdiğinde Pekin’i ziyaret etmeyi planladığını, ABD’nin balon krizine ve diğer sorunları tartışmak için Çin ile iletişim hatlarını açık tutmayı istediğini vurgulayan Blinken, şunları kaydetti:

“İlk adım, bu istihbarat varlığını hava sahamızdan çıkarmak olacak, şu anda buna odaklanmış durumdayız. Dünya, ABD ve Çin’in ilişkilerini makul şekilde yürütmesini istiyor. Biz, bu sorumluluğa uygun hareket edeceğiz. Çin’deki muhataplarımızın da aynısını yapacağını umuyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu’ndan yeni seccade açıklaması

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yeni bir seccade açıklaması yaptı ve iftiraya karşın bakın kimlere sığındı. …