Ana Sayfa / Kime Ait / Dacia ne malı, hangi ülkenin

Dacia ne malı, hangi ülkenin

Dacia arabalar nerede üretiliyor,. hangi ülkenin firması ve markası bilgileri. Dacia Fransız bir marka oldu Romanyalılardan satın aldıktan sonra. Dacia modelleri ve özellikleri ile Dacia’nın hangi ülkelerde fabrikası var ve kime ait bilgileri. Araba markaları ve bağlı oldukları ülkeler. hangi araba hangi ülkenin ve nerede üretiliyor zaman içinde sitenizde olacak.

Dacia arabalar artık Türkiye yollarında bir süredir vızır vızır dolaşıyor. Bazı okurlarımız soruyor, Dacia hangi ülkenin otomobil firması ve markası. Dacia’nın hangi modelleri ver ve Dacia nasıl bir araba iyi mi diye. Bizde bilgikahini olarak Dacia arabaları mercek altına aldık, ülkesini, fabrikalarını, çalışanlarını ve sahiplerini yazdık. Deyim yerindeyse taş gibi araba olan Dacia marka değeri yükselen bir firma.

İŞTE DACIA HANGİ ÜLKENİN., KİMİN VE ÜRETİMİ

Romanya’nın araba markası olan Dacia Fransızlara geçti.

Hangi Ülkenin: Romanya’da Üretilmektedir. (Fransızlara Aittir)
Kuruluş Yılı: 1966
Önemli Kişiler: Luc-Alexandre Menard, Başkan
Alan: Otomotiv Endüstrisi
Ürün: Otomobil
Çalışan Sayısı: 12.532

DACIA KİM TARAFINDAN NE ZAMAN KURULDU İLK MODELİ

Otomobil dünyası ve sahipleri hep ilgi çekmiştir. 1966 yılında kurulan Dacia, Romanya Hükümeti’nin açtığı bir ihale sonucunda kurulmuştur. İsmini Romanya topraklarının eski ismi olan Daçya’dan almıştır. Renault bünyesine 1999 yılında geçen Dacia, Renault firmasının Romanya’da ki markasıdır. Tüm parçaları 1968 yılından itibaren Fransa’dan ithal edilmeye başlamıştır. İlk Dacia modelinin üretimi, Renault 8’in Dacia 1100 adını almasıyla başladı. Dacia 1100 modeli 1971 yılında kadar üretime devam etti.

DACIA LOGOSUNUN ANLAMI VE SIRRI

1969 yılında Renault 12 modeli Fransa’da üretilmeye başlayınca Dacia da 1300 adı ve kendi logosu altında 12’yi üretmeye başladı. Türkiye’de Renaut 12’lerin üretimine Dacia’dan 2 yıl sonra 1971 yılında başlanmıştır. Dacia 1300 üretimi başlarken donanım farkı olan üç farklı modeli satışa sundu. Bu modeller 1300 Standart, 1300 Super ve 1301 modelleriydi. 1301 modeli sadece Romanya Komünist Partisi üyeleri için üretilen bir modeldi ve bugünün araçlarında standart olan arka cam rezistansı ve 1300 modellerinde olmayan başka donanımlara sahipti. 1973 senesinde Fransa ile aynı anda Renault 12 Break olarak adlandırılan ve 12’nin Türkiye’de en çok tutulan model olan Station Wagon Romanya’da 1300 Break adıyla üretilmeye başlandı. Yine 1975-1982 yılları arasında az miktarda (1500 kadar) 1302 adıyla bir pick up modeli de üretildi. Dacia’nın 1302 modelinin büyük miktarı Cezayir’e ihraç edildi. Bu yıllarda Renault’nun orta üst sınıfta bulunan 20 modeli de montaj yöntemiyle üst düzey Romen yöneticilerin kullanımına sunuldu.

Dacia ilerleyen yıllarda üretti modelleri genişletmeye başladı. Farklı tip araçlarla beğeni kazandı. Gün geçtikçe kalitesini yükselten Dacia, piyasada yerini korumaktadır. Günümüzde ülkemizde de en çok kullanılan markalardan biri haline gelmiştir. Uygun fiyatta olması satış açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Ülkemizde en çok taksi sektöründe kullanılmaktadır.

DACIA’NIN ÜRETTİĞİ MODELLER VE MARKALAR

Dacia Sandero
Dacia Logan
Dacia MCV
Dacia Logan Pick-up
Dacia Logan Van
Dacia Duster
Dacia Solenza
Dacia Lodgy
Dacia Dokker

İlginizi Çekebilir

Türkiye 2023 araç satış rakamı

Türkiye’de araba satışı 11 ayda 1 milyonu atı. Türkiye otomobil satış rakamları açıklandı. Otomobil satışlarındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting