Ana Sayfa / Yaşam / Denizli’nin bilinen yemekleri

Denizli’nin bilinen yemekleri

Horozu. tozu ve kızı ile ünlü bir ilimiz Denizli. Ege’nin hatta Türkiye’nin incisi, yeşilliği, sıcakkanlı insanları ve muhteşem havasıyla 4 mevsim yaşanacak ender merkezlerden biri. Peki Deniz insanı ne yer, neleri meşhur ve Denizlili ünlüler kim gelin birlikte okuyalım. Denizli Hakkında Kısa Bilgi; Ege Bölgesinin güneydoğusunda yer alır.

Deaniz denince akla hemen horoz gelir peki Denizli nasıl bir yer, yemek kültürü nasıl ve en bilenen yemekleri hangisi. Türkiye7de ünlü Denizlili isimler kimler gelin birlikte bakalım. Şehir Dünyanın 7 Harikasından biri olan Pamukkaleyi içinde barındırır. Turizm olanakları oldukça yüksek olan şehirde şifalı su olarak bilinen Kırmızı Su Karahayıt tarafında otellerde ve işletmelerde halka arz edilmiştir. Şifalı su havuzları ve çamur banyoları Karahayıt ilçesinde çok yaygın ve ilçenin geçim kaynağıdır. Denizli’de meşhur olan “Denizli Horozu”nu ise bölgedeki Hayvanat Bahçelerinde görme şansını bulabilirsiniz.

DENİZLİ YÖRESEL YEMEKLERİ

Meşhur Yemekleri; Çılbır, Biber Tatarı, Tandır Kebabı, Aşure, Keşkek, Yoğurtlu Patlıcan Közlemesi, Çaput Aşı, Sıyırma,

Meşhur İçecekleri; Zafer Gazoz

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Tütün, Pamuk, Pancar, Arpa, Buğday, Mısır, Ceviz

Tarihi Yerleri; Atatürk ve Etnografya Müzesi, Pamukkale Arkeoloji Müzesi, Hierapolis, Laodikeia

Üniversiteleri; Pamukkale Üniversitesi

DENİZLİ DOĞUMLU ÜNLÜLER

Ünlüleri; Hayri Dev, Merkez Efendi, Muarrif Ladiki, Ahmet Hulisi Efendi, Nakiboğlu, Yedi Sekiz Hasan Paşa, İbrahim Çallı, Necip Ali Küçüka, Behçet Uz, Fahri Akçakoca, Kemal Şakir Saraçoğlu, Tevfik Berkman, Selahaddin Pınar, Mehmet Tahran Toker, Haluk Cillov, Hüseyin Yılmaz, Özay Gönlüm, Servergazi, Fatma Yıldız Hanım, Tekin Akmansoy, Bulut Aras, Osman Sınav

İlginizi Çekebilir

Serkan Özkan öldü

Serkan Özkan öldü Ankara Polatlı’da. Ankara Polatlı’da kavgaya karışanların üzerine sürülen aracın altında kalan Eski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting