Ana Sayfa / Ekonomi / Dolar 10 lira olur mu? 14 Ekim

Dolar 10 lira olur mu? 14 Ekim

Son dolar kaç lira oldu. Dolar 10 liranın üzerine ne zaman çıkar beklenti ne? Türkiye’de dolar fırladı. Merkez Bankası’nda 3 ismin görevden alınması sonrası 9.18 lirayı görerek yeni bir rekor kıran dolar, bu sabah 9.16 liradan açılış yaptı.

Dolar 0 liraya doğru gidiyor. 1 ABD doları 10 lira olmak üzere. Türkiye adeta battı. Ekonomi yönetimleri iflasın eşiğinde. Doların ve altının fırlaması ülkede kötü senaryonun gerçekleşmesi anlamına geliyor. doları frenleyecek hiç bir etken kalmadı.

Yönetici dayanmayan Merkez Bankası’nın henüz 15 gün önce imzaları paralara konulan yardımcılarının da görevden alınmasıyla, döviz kurları rekor tazeledi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğuna BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak oturdu. PPK Üyeliğine ise Yusuf Tuna atandı.

Bu gelişmeye, Merkez Bankası’nın 21 Ekim’deki toplantısında 50 baz puan daha faiz indirimine gideceği haberleri eklenince, dolar 9,18 lirayla yeni tarihi seviyeyi gördü.

İstanbul serbest piyasada bu sabah saat 09.00 itibariyle dolar 9,16, euro 10,64, sterlin ise 12,54 liradan işlem görüyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 9,10 lira, euronun satış fiyatı ise 10,52 lira olmuştu.

ALTIN FİYATLARI DA YÜKSELİYOR

İki gün önce 837 liradan satılan çeyrek altın 29 liralık artışla 866 liraya yükseldi. Gram altın ise 527 lira.Bitcoin ise yeniden yükselişe geçerek, 57 bin 971 dolardan açılış yaptı.

İlginizi Çekebilir

CHP’nin CB adayı bulundu mu?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı göstereceği sürpriz isim kim herkes merak ediyor. Bazı CHP’liler Canan Kaftancıoğlu’nun aday …