Ana Sayfa / Genel / Dolar 4 lira sınırında (10 Ocak Dolar fiyat)

Dolar 4 lira sınırında (10 Ocak Dolar fiyat)

Dolar ne kadar oldu sorusuna artık yetişilemiyor. ABD Doları 3.77 sınırını da geçti 4 liraya doğru gidiyor. Euro ise 4 lirayı geçmiş durumda. Doların artması Türk ekonomisine ağır darbe vuruyor. Uzmanlar doların Ocak sonuna kadar 5 lira sınırına yaklaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Dolar son fiyat 3.77 lirayı geçti. ABD doları tutulmuyor. Dolar arttıkça ekonomi de dibe vuruyor. Dolar 3,77’yi aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Euro da ilk kez 4 lirayı geçti. Dolar ve euro rekorlar kırmaya devam ediyor. Uzmanlar, Türkiye7nin acilen dolara müdahale etmesi gerektiğini belirtiyor. Merkez Bankası’nındolardaki artışa karşın ne gibi önlem alacağı merak konusu.
Dün 3,7440 ile tarihi zirvesini yenileyen dolar/TL, bugün de yükselişini sürdürüyor. Dolar 3,7779 ile rekorunu yeniledi.
EURO İLK KEZ 4 LİRA
Euro da rekor tazeledi. Euro ilk kez 4 lirayı aşarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Euro en yüksek 4,0054 seviyesine çıktı.
TL 10 GÜNDE YÜZDE 6 ERİDİ
Doların lira karşısındaki değer kazancı yılbaşından bu yana yüzde 6’yı aştı. Liranın euro karşısındaki kaybı yüzde 8’e yaklaştı.
KUR NEDEN YÜKSELİYOR?
Dolardaki global güçlenme dolar/TL’de de yukselişi tetikliyor. Doların belli başlı altı para birimi karşısındaki değerini ortaya koyan dolar endeksi 14 yılın zirvesinden geriledi. Geçen hafta 103,82’ye kadar çıkan endeks 101 seviyesine gevşedi.
Merkez Bankası’nın TL’nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi doları baskılıyor.
Türkiye’ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch’in 27 Ocak’taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir

Muhammed Muhbir neci, nereli ve kim?

Muhammed Muhbir aslen nereli, yaşı, eğitimi ve imdir bilgileri. İran geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting