Ana Sayfa / Kime Ait / En büyük 3. elmas bulundu

En büyük 3. elmas bulundu

Elmas en değerli maden. dünyanın 3. büyük elması da bulundu. En çok elmas bulunan ülke. Afrika ülkelerinden Botsvana’da Debswana şirketi tarafından bin 98 karatlık dünyanın en büyük 3. elması bulundu.

Elmas zenginlerine bir yenisi daha eklendi. Değerli taş ve mücevherat dünyası yeni bulunan dünyanın 3. büyük elmasını konuşuyor. Afrika ülkelerinden Botsvana’da, dünyanın en büyük 3. elması bulundu.

ELMAS 1098 KARAT BOYUTUNDA

Yer aldığı Botsvana’nın hükümeti ile İngiltere merkezli bir elmas madenciliği ve işleme şirketi De Beers arasındaki ortak girişim olan madencilik şirketi Debswana tarafından yapılan açıklamada, şirketin 1 Haziran tarihinde Botsvana’da bin 98 karat boyutunda bir elmas keşfettiği ve elmasın bugün dünyanın en büyük 3. elması olarak tanımlandığı kaydedildi.

“DÜNYANIN 3. EN BÜYÜK MÜCEVHER KALİTESİNDEKİ TAŞ OLABİLİR”
Debswana’nın CEO’su Lynette Armstrong yaptığı açıklamada, “Bu, 50 yılı aşkın operasyon tarihinde Debswana tarafından keşfedilen en büyük elmastır. Ön analizimize göre, dünyanın 3. en büyük mücevher kalitesindeki taş olabilir. Elması, De Beers kanalıyla mı yoksa devlete ait Okavango Diamond Company aracılığıyla mı satılacağına henüz karar vermedik” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Armstrong, Debswana tarafından Botsvana’nın başkenti Gaboron’da Botswana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi’ye gösterilen bu elmasın Botsvana için çok şey ifade ettiğini ve mücadele içinde olan bir ülkeye umut getirdiğini belirtti.

ŞU ANA KADAR KEŞFEDİLEN DÜNYANIN EN BÜYÜK ELMASI

Öte yandan şu ana kadar keşfedilen dünyanın en büyük elması, 1905 yılında Güney Afrika’da keşfedilen 3 bin 106 karatlık Cullinan olurken, dünyanın 2. en büyük elması ise 2015’te Botsvana’da keşfedilen bin 109 karatlık Lesedi La Rona olarak biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Zorlu binasına silahlı saldırı

Zorlu Holding’e silahlı saldırı. İstanbul’da holding binası kurşunlandı. Şişli’de bulunan Zorlu Holding binasına silahla ateş …

Sınırsız Hosting