Ana Sayfa / Manşet / En yüksek şelale yapay çıktı

En yüksek şelale yapay çıktı

Çin, en yüksek şelale diye pazarladığı şelale yapay çıktı. Çin’deki en yüksek şelalenin sahte olduğu borularla su akıtıldığı ortaya çıktı. Çin’de dünyayı şoke eden sahtekarlık. Çin’in en yüksek şelalesi olarak tanıtılan Yuntai Dağı Şelalesi’nin aslında doğal olmadığı, suyun bir boru yardımıyla sağlandığı ortaya çıktı. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği mekanın gerçek yüzü tepkilere neden olurken yetkililer özür dileyerek, borunun mevsimsel dönemlerde şelalenin su seviyesini korumak için kullanıldığını öne sürdü.

Doğal şelale diye tanıttıkları şelale yapay çıktı boruyla su akıtmış Çinliler. Çin’in “Kesintisiz şelalesi” olarak bilinen ve UNESCO Global Jeoparkı listesindeki 312 metrelik Yuntai Şelaleleri’ne boruyla su verildiği ortaya çıktı. Gerçeği ise bir doğa yürüyüşçüsü, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle ifşa etti.
SU BORUSUNU GÖRÜNCE KANDIRILDIKLARINI ANLADILAR

Sosyal medyada hızla yayılan bir videoda Çin’in en yüksek kesintisiz şelalesi olarak tanıtılan Yuntai Dağı Şelalesi’nin tepesinde büyük bir su borusu olduğu görüldü. İzleyenler, bu durum karşısında neye uğradığını şaşırarak şimdiye kadar kandırıldıklarını anladı.
Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler

“KURAK ZAMANLARDA BU YÖNTEME BAŞVURUYORUZ” İTİRAFI

Dağı Jeoparkı yetkilileri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada boru için özür dileyerek şelalenin mevsimsel olarak her zaman aynı güzellikte kalmasının zor olduğunu ve bu yüzden kurak sezonlarda böyle bir yönteme başvurduklarını söyledi.

Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler

“DOĞAYA VE TURİSTLERE SAYGISIZLIK”

Yetkililer, boruda kullanılan suyun kaynak suyu olduğunu ve şelaleye zarar vermediğini ifade etti. Ancak Çinli sosyal medya kullanıcıları bu duruma tepki göstererek “Bu, doğal düzene ve turistleri saygısızca bir davranış,” yorumu yaptı.

Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler

ÇİN, DİĞER ÜNLÜ ŞELALELER İÇİN DE AYNI YÖNTEMİ KULLANIYOR

Çin’deki turistik bölgelerde doğal güzelliklerin korunması ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunulması adına yapay önlemlerin alındığına dair örnekler bulunuyor. Fakat bu durum, turistler arasında farklı görüşlere yol açıyor. Güneybatı Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelalesi örneğinde olduğu gibi, bazı doğal güzelliklerin akışının korunması için su yönlendirme uygulamaları yapılıyor.

 

İlginizi Çekebilir

Çin arabalarına yüzde 40 ek vergi

Türkiye, Çin’den gelen arabalara ek yüzde 40 vergi uygulayacak. Çin otomobillerine ek vergi geliyor. Çin’den …

Sınırsız Hosting