Ana Sayfa / Gündem / Erşat Salihi kaç yaşında, neci ve kim?

Erşat Salihi kaç yaşında, neci ve kim?

Erşat Salihi aslen nereli, kaç doğumlu, eğitimi ve kimdir bilgileri. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’ye kimler görevi bırakması  için baskı yapıyor. Cumhur İttifakı Erşat Salihi’ye neden korumuyor ve desteklemiyor sorusu. MHP, Erşat Salihi’yi istemiyor mu? 

Erşat Salih memleketi, yaşı, işi, eğitimi ve kimdir bilgiler. ITC başkanı Erşat Salih kimlerin hedefinde Türkiye neden Irak Türkmenlerine ve Erşat Salihi’ye destek vermekten vazgeçti sorusu. Erşat Salihi 1959 yılında Kerkük’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Bağdat Üniversitesi Fen Fakültesi’nde eğitim gördü. Öğrencilik yıllarından itibaren  Türkmen Milli Hareketleri içerisinde yer aldı. 1979 yılında yaptığı çalışmalardan dolayı Baas Partisi tarafından tutuklanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salihi’nin abisi  rejim tarafından idam edildi. Ailesi ise Irak’ın güney kesimlerine sürgün edildi. Saddam Hüseyin Hükümeti’nin devrilmesinin ardından 2003 yılında Irak Türkmen Cephesi’nin Musalla Bürosu Sorumluluğuna getirildi. 2004’de Irak Türkmen Cephesi Suriye Temsilcisi olarak göreve başladı. 2008 yılında Irak Türkmen Cephesi Kurultayı ile birlikte Kerkük İl Başkanlığı yaptı. 7 Mart 2010 tarihinde Irak’ta yapılan seçimlerde Kerkük milletvekili seçildi. Mayıs 2011 itibariyle Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı oldu.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’den İsrail’e tedbir kararları

Türki’ye İsrail’e ambargo uygulayacak. Gazze’de katliam yapan soykırımcı siyonist son yüzyılın terör ve barbar devleti …

Sınırsız Hosting