Ana Sayfa / Kadınca / Evde salça nasıl yapılır (Domates)
SALÇA DOMATES

Evde salça nasıl yapılır (Domates)

Müjgan K. Kayseri-Talas (Ev hanımı 30 yaşında) sordu, “İyi günler evde kolay domates salçasını nasıl yaparım, domates salçası yapmanın püf noktası nedir ve domatesleri ne kadar kaynatmam gerekiyor” diye. 

Hanımlar yaz gelince evde domates salçası nasıl yapılır diye sormaya devam ediyor. Domateslerinizi yıkayıp temizlerken aynı zamanda saplarını da ayıklayarak salça yapımının ilk aşamasını tamamlamış olacaksınız. Domateslerinizi büyüklüklerine göre ikiye ya da dörde bölerek derince bir kap içine yerleştirin. Kabuklarından ayrılması için birkaç gün bu kapta bekleteceğiniz domatesleri ara sıra karıştırmanızda fayda olacaktır. 3-4 gün içinde iyice yumuşayacak olan domatesleri, ince delikli büyükçe bir süzgeç yardımıyla kabuklarından ve çekirdeklerinden ayıracaksınız. Kabuğu ve çekirdeğinden ayrılan domates, kırmızı bir püre ve sarı bir su bırakacaktır.

SALÇALIK DOMATES NASIL OLMALI DOĞRANMASI

Evde salça yapılırken dikkat edilmesi gerekenler. Bundan sonraki aşamada elde ettiğiniz malzemenin, bir tülbent ya da bez torba yardımıyla suyunun süzülmesi gerekmektedir. Suyu iyice süzülen domates pürenizi salça haline getirmek için bundan sonra domates salçası yapılışı için uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Domates pürenizi tepsilere boşaltıp, tuzunu ekleyerek güneşte bekletebilir ya da derince bir tencere içinde kaynatarak salça haline getirebilirsiniz. Güneşte kurutacaksanız üzerine bir tülbent örtüp ara sıra karıştırmanız doğru olacaktır. Kaynatarak salça yapıyorsanız sık sık karıştırarak dibini tutmasını engellemelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Kuaför ve berberler pazarları kapalı

Kuaför ve berberler pazar günleri kapalı olacak. Gelin ve damatlara şok, pazar günleri güzellik salonları, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting