Ana Sayfa / Gündem / Eyyam-ı bahur ne, ne oluyor

Eyyam-ı bahur ne, ne oluyor

Aşırı sıcaklar ve Eyyam-ı bahur sıcakları ne, nasıl oluyor, ne kadar sürüyor bilgisi. Yurt genelinde hava sıcaklıkları artacak. Uzmanlar vatandaşları eyyam-ı bahur sıcaklıklarına karşı uyarıyor. Peki eyyam-ı bahur sıcakları ne demek? Eyyam-ı bahur sıcakları ne zaman gelecek? İşte detaylar…

Ağustos ve eyyamı bahur sıcaklıkları. Eyyam-ı Bahur ne demek, anlamı ve manası. Temmuz ayında yurt genelinde hava sıcaklıkları 40 dereceyi buldu. Orman yangınlarını olumsuz yönde etkileyen sıcaklıklar artmaya devam edecek. Eskilerin yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullandığı eyyam-ı bahur sıcaklıkları geliyor. Eyyam-ı bahur sıcaklıklarına günümüzde genellikle “çöl sıcakları”, “cehennem sıcakları” ve “Afrika sıcakları” gibi terimler kullanılıyor.

EYYAM-BAHUR SICAKLIKLARI NE ZAMAN?

Eyyam-ı bahur sıcaklıkları genelde temmuz ve ağustos aylarında hissediliyor.

UZMANLARDAN UYARI

Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının en çok hissedildiğini dönemin ağustos ayının ilk iki haftası olduğunu belirten Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, “Eyyam-ı bahur Afrika üzerinden gelen çok sıcak hava kütleleri ile muson uzantılı Basra alçak basıncının kuvvetli rüzgarla ülkemize taşınan çok etkili olan boğucu sıcaklardır. Küresel İklim değişikliğine paralel olarak metropollerde artık yoğun bir şekilde oluşan ısı adalarının hava sıcaklıklarını katbekat artırması ile cehennem sıcaklıkları veya vahşi sıcaklık oluşturmaktadır” diye konuşuyor.

“AĞUSTOS AYININ İLK 2 HAFTASINA DİKKAT”

Özdemir, Türkiye’nin eyyam-ı bahur sıcaklıklarının etkisi altını girdiğini anlatarak, şöyle devam ediyor:

“Ülkemizde ağustos ayının ilk 2 haftasında aşırı sıcaklıklar görülecektir. Afrika kıtasının kuzey batısında oluşacak kuvvetli tropikal hava kütleleri Akdeniz üzerinden atmosferin üst seviyelerine taşınarak jet hava akımları ile ülkemizi etkisi altına alacak. Bu cehennemi sıcaklıklar batı bölgelerimizde, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde kavurucu olarak görülecektir. Ortalama hissedilir sıcaklarlar Akdeniz, Ege ve Güney Doğu’da 38 ile 43 derece arasında değişecek. Nemle birlikte hissedilen sıcaklıklar daha fazla olabilir. İstanbul’da ise 35 ile 39 derece arasında bir sıcaklık olacak. Özellikle cumartesi ve pazar günleri en sıcak günler olacak. Ayrıca bu dönemde Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi gök gürültülü sağanak yağış alabilir. Bu bölgede sıcaklar 28 ile 30 derece arasında olması bekleniyor.”

“YÜKSEK SICAKLIKLAR NEDENİYLE ORMAN YANGINLARI ÇIKABİLİR”

Eyyam-ı bahur sıcaklıkları nedeniyle orman yangınlarının çıkabileceğinin altını çizen Özdemir, “Bu hassas bölgelerin havadan ve karadan olduğunca yağmurlama su ile takviye yapılarak nem artışının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bu dönemde konvektif fırtınaların oluşma ihtimali yüksek” diyor.

Özdemir, bu dönemde halkın suyu dikkatli kullanmasının önemli olduğu dile getirerek, uyarıyor:

“Suyumuzu israf etmemeliyiz. Sabah 10.00 -17.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Kalp, astım, şeker, sara ve diğer kronik rahatsızlığı olanların ve çocukların bu sıcak havalarda çok dikkatli olması gerekir. Ayrıca dışarı çıkanlar şemsiyesiz dışarı çıkmasınlar. İnsanlar bol sulu gıdalar alsınlar. Günümüzde deniz kenarında yazlığı olanların artık bol oksijen olan yüksek kesimleri, yaylaları tercih etme meyli artış göstermektedir.”

İlginizi Çekebilir

Mehmet Tolga Akalın Akşener’e rakip oldu

İYİ Parti’de Genel Başkan adayları artmaya başladı. Son olarak Meral Akşener’e karşı en güvendiği isim …

Sınırsız Hosting