Ana Sayfa / Manşet / Fazla meyve vücudu iflas ettirir

Fazla meyve vücudu iflas ettirir

Sağlıklı yaşam için meyve olmazsa olmazlardandır. Özellikle çocuklar ve yetişme çağındaki çocuklar için meyvenin yeri doldurulamaz. Yaz kış meyveleri ülkemizde bolca bulunur. Ancak meyve tüketiminde aşırılığa kaçmak vücut ve sağlık için çok da yararlı değildir. Meyvenin fazlasının bize nasıl hasar verdiğini bilgikahini olarak araştırdık. 

Taze sıkılmış bir meyve suyu yada çeşit çeşit meyvelerden hazırlanmış bir meyve tabağı. Hem gözümüze hem de sağlığımıza katkı sağlar. Fazla tüketmek ise meyveleri vücutta istemediğimiz rahatsızlıklara yol açar. Gelin fazla meyvenin vücutta ve sağlığımız üzerindeki etkilerinin ne olduğunu hep birlikte okuyalım. Dr. Alp Okutucu, aşırı meyvenin depresyona neden olduğunu belirtti. Dr. Alp Okutucu, “Meyvenin yararları saymakla bitmez. Ancak kararında tüketmek şart. Taze sıkılmış meyve sularını bile ölçülü tüketin. Aksi takdirde pek çok hastalığı tetikleyebilir” dedi. Dr. Alp Okutucu, aşırı meyve tüketmenin kandaki ürik asit seviyelerini ve gut krizlerini arttırabildiği gibi günlük hayatta depresyona da sebep olabileceğini ifade ederek, “Kliniğimizde eklem tedavisi yaptığımız (CGF CD34+) hastalarımızın yüzde doksanından fazlasının obez olması nedeniyle hastalarımızın beslenme alışkanlıklarını sorgulama ihtiyacı hissettik. Aldığımız yanıtlar inanılmazdı. Hemen hemen hepsi ekmek tüketme konusunda, şeker tüketiminde ve meyve konusunda sınır tanımıyordu.

Ayrıca aşırı meyve yemenin kan basıncı yüksek olanlarda tansiyonun ayarını güçleştirdiğini gösteren kanıtlara da sahibiz. Benzer şekilde aşırı meyve tüketimi kanda trigliserid isimli yağı da arttırabiliyor, hatta HDL kolesterolün (iyi kolesterol) azalmasıyla da ilişkilendiriliyor.” dedi.

Dr. Alp Okutucu, şunları kaydetti: “Özetlersek aşırı meyve tüketimi sandığımız kadar bizi mutlu etmediği gibi zarar da veriyor. Her öğünde meyve tüketiminizi bir çeşit meyveyle sonlandırın ama asla aşırıya kaçmayın.”

İlginizi Çekebilir

Reisi için 1 günlük milli yas

Türkiye ölen İran Cumhurbaşkanı için 1 gülük milli yas ilan etti. mili yas nedir neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting