Ana Sayfa / Manşet / Fazla para isteyen özel hastane nereye şikayet edilir

Fazla para isteyen özel hastane nereye şikayet edilir

Özel hastaneler fazla muayene ya da kayıt ücreti isterse nereye şikayet edilir, ne yapılmalı sorusunun yanıtı. Sağlık kurumları zaman zaman hastaları müşteri gibi görebiliyor ve fahiş ücret isteye biliyor. Özal hastane sizden fazla para isterse nereye şikayet edeceksiniz, nereye başvurmalı. Özel hastane fazla para isterse istediği paranın 10 katı kadar ceza alacak. Özel hastanelerin vatandaşlardan fahiş ücret istemesinin önüne geçiliyor. Hastalardan fazla para tahsil eden hastaneye, aldığı paranın 10 katı ceza kesilecek.

Özal hastaneler fazla para isterse ne yapmalı, nereye şikayet etmeli diye zaman zaman sorular geliyor. SGK, özel hastanelerin kayıt parası ve muayene ücretlerini belirledi. siz de eğer fazla para alındığını düşünüyorsanız o hastaneyi ya da sağlık kuruluşunu şikayet edebilir ödediğiniz fazla ücreti geri alabilirsiniz.

ÖZEL HASTANE ŞİKAYETİ ALO 170

Sosyal Güvenlik Kurumu, 1 Ocak 2017 itibariyle özel hastanelerle sözleşme şartlarında değişikliğe gitti. Yeni sözleşmeye göre vatandaşlardan fazla para tahsil eden hastaneye, ilgilinin şikayet etmesi halinde ceza kesilecek. Hastane Sağlık Uygulama Tebliğindeki fiyatın iki katından fazla fiyatta teklifte bulunuyorsa, bunun ALO 170’e bildirilmesi gerekiyor.

HANGİ HASTANE NE KADAR KAYIT ÜCRETİ ALIYOR

Yeni sözleşmeye göre vatandaştan fazla para alınırsa, hastane bunu vatandaşa nakit ödeyecek. SGK da hastaneye 5 kat ceza kesecek. Şayet ödemek istemezse bu 10 katına çıkacak. Sosyal Güvenlik Kurumu yeni uygulamada herkesin hangi hastaneden ne kadar kesinti yapabileceğini de vatandaşa mesajla bildirecek. TC kimlik numarası girilerek hastanede kayıt açıldığı anda vatandaşın cep telefonuna, “Sizin adınıza hastaneye şu kadar para ödedik” diye mesaj gönderilecek.

Böylece vatandaş ne kadar ödemesi gerektiğini bilecek. Şayet hastane belirtilen rakamdan yüksek ücret almışsa bunu hastaneden geri isteyebilecek. Yetkililer özel hastaneye giden herkesin cep telefonunu sisteme kaydettirmesi gerektiğini ve fazla ücret alınması halinde 170 numaralı telefona şikayet edilmesi gerektiğini belirtiyor. Vatandaşın bu durumu ispat etmesi için faturasını da mutlaka istemesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Başak Demirtaş İBB başkanlığına aday oluyor

Cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HEDEP’in İstanbul Belediye Başkan adayı oluyor. Ekrem İmamoğlu’nun karşısına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting