Ana Sayfa / Genel / Gergerlioğlu tutuklanıp, hapse mi atılacak?

Gergerlioğlu tutuklanıp, hapse mi atılacak?

Ömer Faruk Gergerlioğlu aslen nereli, neden milletvekilliği düştü ve son dakika gelişmeleri. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hapse mi atılacak, Meclis’te çıkmazsa zora mı çıkarılacak? Hakkındaki kesinleşmiş hükmün Meclis’te okunmasıyla HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düştü. HDP’nin TBMM’de saldalye sayısı 55’e indi. Gergerlioğlu ve HDP milletvekilleri Genel Kurul’dan ayrılmadı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu aslen nereli, neci, eğitimi ve kimdiri daha çok soruluyor. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hapse mi girecek son durum ne?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun milletvekilliği düştü.

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP’li Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak bilgiye sunuldu. Anayasa gereğince, Genel Kurul’da okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü.

HDP’nin milletvekili sayısı 56’dan 55’e indi.

HDP’li Gergerlioğlu, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Gergerlioğlu’nun cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, “Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız” dedi.

GENEL KURUL’DAN ÇIKMADI

TBMM Başkanvekili Celal Adan, milletvekilliği düşürüldüğü için Gergerlioğlu’nun dışarı çıkması teklifinde bulunarak tekrar birleşime ara verdi. Gergerlioğlu ve HDP milletvekilleri Genel Kurul’dan ayrılmadı.

GERGERLİOĞLU PROTESTOSU

Bu arada TBMM Genel Kurulu’nda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak “Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi” sloganları attı.

Aksoy, AK Parti üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Daha sonra basın locasına gelen TBMM Koruma Daire Başkanı Ahmet Birtan Erol, Aksoy’u, “Genel Kurul kuralları gereği burada durmanız mümkün değil” diye uyararak kendisini Genel Kurul Salonu dışına davet etti.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti.

HDP’li Gergerlioğlu, “Anayasa dışı bir karardır. Meclis Genel Kurulunu terk etmiyorum. Hiçbir yere gitmiyorum. Milletimizin iradesine sığınıyorum” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Teleferik kazası gözaltına alınan 13 kişi

Antalya teleferik kazası nedeni ne neden kaza yaşandı sorusu. Antalya teleferik işletmesi hangi şirketin kimler …

Sınırsız Hosting