Ana Sayfa / Kime Ait / Göbeklitepe nerede, nasıl gidilir ve put merkezi mi?

Göbeklitepe nerede, nasıl gidilir ve put merkezi mi?

Göbeklitepe hangi ilde, tarihi ne ve önemi ne diye soruluyor. Hz. İbrahim döneminde Göbeklitepe putların merkezi miydi? Göbeklitepe sırları ve gGöbeklitepe tarihi önemi haberimizin ayrıntılarında. TRT’nin Göbeklitepe belgeseli hatalı mı ve Göbeklitepe’de put merkezi mi vardı? Diyarbakır Valiliği, TRT ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle çekilen “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” adlı belgeselde, insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri olan Göbeklitepe’nin putların merkezi olduğu ve buradaki putların Hz. İbrahim tarafından yıkıldığı ileri sürüldü. Ancak uzmanlar, Göbeklitepe ile Hz. İbrahim’in yaşadığı öne sürülen dönem arasındaki 8 bin yıllık farkı işaret ederek, belgeseldeki iddianın içerdiği “bilgisizliğe” dikkat çekti.
TRT belgeseli ve Göbeklitepe olayı ne diye soruluyor. Göbeklitepe nerede ve nasıl gidilir Göbeklitepe’nin önemi ne sorusu TRT belgeselinden sonra daha sık aranır oldu. Göbeklitepe Diyarbakır sınırları içinde tarihi bir kalıntı yeri. İddialara göre Göbeklitepe HZ. İ.rahim (AS) döneminde putların merkeziydi ve Hz. İbrahim (AS) o putları kırdı. Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, Diyarbakır Valiliği, TRT ve Kalkınma Bakanlığı desteği ile “Diyarbakır kültürel mirasının tanıtımı” projesi adı altında hazırlanan “Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” isimli belgeselde, insanlık tarihinin en önemli yapılarından Göbeklitepe’de, Hz. İbrahim’in yıktığı putlar olduğunu ileri sürüldü.
Göbeklitepe’nin en önemli dikilitaşlarından biri olan ve üzerinde tilki betiminin bulunduğu T biçimli dikilitaşın bir put gibi kırılma sahnesi de belgeselde canlandırıldı. Belgeselde anlatıcı, konuyu şöyle anlatıyor:

GÖBEKLİTEPE PUT MERKEZİ Mİ?

Tartışmalar Göbeklitepe tarihi kalıntıları üzerinde yoğunlaştı. “Göbeklitepe’de yer alan heykellerin Hz. İbrahim’in babası Aser’in yapmadığını kim bize söyleyebilir? Ya da Hz. İbrahim’in kırdığı putların yer aldığı tapınağın Göbeklitepe olmadığını ileri sürebilir miyiz?” Göbeklitepe’nin put merkezi gibi gösterilmesi tepkilere neden oldu. Belgeselde bilgi hatalarının bulunduğunu söyleyen Arkeolog ve yayıncı Nezih Başgelen, bunun bir hedef gösterme olduğunu söyledi:

“Bilimsel yöntemlerle alınan sonuçlar çerçevesinde Göbeklitepe günümüzden 11 bin 800-8 bin 600 yılları arasına tarihlenmekter. Bu konuda dini referansların öngörülen tarihleri ile bilimsel araştırmaların kanıtladığı tarihler arasında 7-8 bin yıllık bir fark açıkça görülmektedir. Bu açıdan Göbeklitepe’nin Hz. İbrahim zamanı ile ilgili bir yerleşim yeri olarak ele alınması pek çok sakıncayı beraberinde getirdiği gibi belgeselde dilikitaşların put olarak canlandırılması ve kırılması tehlikeli bir hedef göstermedir.

İlginizi Çekebilir

Erdoğan-Özel görüşmesi tarihi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Lideri Özgür Özel ne zaman görüşecek. Biz bize oy verenlerden sorumluyuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting