Ana Sayfa / Sağlık / Gözde sarı nokta ve belirtisi
GÖZ TEMBELLİĞİ NE

Gözde sarı nokta ve belirtisi

Göz ve göz hastalıkları kanser gibi moral bozuyor. Sarı nokta hastalığı sinsi bir göz hastalığı. Uzmanlar gözdeki sarı nokta için uyarıyor. Gözün iç kısmında bulunan makula bölgesinin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan sarı nokta hastalığı ile ilgili konuşan Prof. Dr. Erkin Kır, bu hastalığın böbrek yetmezliği, kanser gibi hastalıklardan daha moral bozukluğu ve stres yaratabileceğini açıkladı.

Gözde sarı nokta hastalığının iki türü vardır. Göz hastalıkları konusunda bilim insanları uzun süredir çalışmalarını yürütüyor ve büyük mesafeler alındı. Sarı nokta hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi veren Özel Aydın Göz Hastanesi’ndan Prof. Dr. Erkin Kır, “Makula, gözün iç kısmını kaplayan ağ tabakanın en küçük bölgesidir. Yaklaşık 1 milimetrelik bir alanı kaplar. Bu alan görme yetimizin yüzde 90’ını oluşturur. Bu bölgede oluşabilecek hasarlar görme fonksiyonuna ciddi zararlar verir. Halk arasında sarı nokta olarak bilinen hastalık, okuyan neslin günlük yaşam kalitesini azalttığından böbrek yetmezliği, kanser gibi hastalıklardan bile daha büyük moral bozukluğu ve stres yaratabilir” diye konuştu.

80 YAŞ VE SONRASINDA GÖRÜLME ORANI YÜZDE 60
Prof. Dr. Kır, Sarı Nokta hastalığının görülme sıklığını 50 yaşına kadar yüzde 2-3 civarında olduğunu söyleyerek, “Bu hastalık 50 yaş altında yüzde 2-3 oranında görülürken, 50-70 yaş arasında yüzde 30’lara kadar çıkıyor. 70-80 yaş aralığında ise hastalığın görülme oranı iyice yükselerek yüzde 60’a çıkıyor” dedi.

İKİ GÖZDE BİRDEN MEYDANA GELİYOR
Sarı Nokta hastalığının iki tipi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Kır, “Sarı Nokta hastalığının biri kuru biri ıslak tip olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Kuru tip, yaşın ilerlemesiyle birlikte ıslak tipe dönüşebilir. Rutin kontrollere gelen hastalarda bu hastalığı saptayabiliyoruz. Hastalık biraz ilerlediyse görme yetisinde oluşan bozukluklara ilişkin düz cisimlerin kırık ve eğri gözükmesi, görmenin azalması gibi şikayetler beliriyor. Bu hastalığın en önemli özelliği ise iki gözü tutması yani bir gözle başlayıp diğer gözde de oluşması” diye konuştu.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT
Prof. Dr. Kır, sarı nokta hastalığının birinci sebebinin genetik olduğunu, ikinci önemli sebebinin ise beslenme alışkanlıkları olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Beslenme alışkanlıkları ve yaşlanma, genetik etkenden sonra en önemli iki neden. Aynı zamanda sigara kullanımı ve güneşe maruz kalma da bu hastalığı tetikleyen unsurlardan. Hastalığın tedavisi ise sebebine bağlı olarak şekilleniyor. Hastaların genelinde kuru tip sarı nokta hastalığı görülüyor. Kuru tip evresinde beslenmeye dikkat edilmeli ve omega 3 ağırlıklı gıda tüketilmeli. Doğru beslenme, ıslak tipte de ilerleme ihtimalini azaltıyor. Islak tipteki evrede hastalık tedavi edilebilir. Islak tip olduğunda biz bunu kuru tipe döndürmek için göz içine enjeksiyon yöntemi ile tedavi gerçekleştiriyoruz.”

 

İlginizi Çekebilir

Hastane onaylı randevu nasıl?

Onaylı hastane randevusu ne nasıl alını? MHRS onaylı randevu. Hastaneler onaylı randevu sistemi nasıl çalışıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting