Ana Sayfa / Genel / Hangi HDP’liler için siyasi yasak istendi

Hangi HDP’liler için siyasi yasak istendi

HDP’de siyasi yasak istenen isimler. HDP iddianamesi ve kapatma gerekçesi ne soruları. hangi HDP’lilere siyasi yasak getirilecek toplam kaç HDP’li için siyasi yasak istendi tüm bilgileri. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasıyla ilgili hazırladığı iddianamede “Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır” ifadesi yer aldı. İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sezai Temelli, Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor.

Hangi HDP’liler için siyasi yasak istendi, HDP kapatma iddianamesi tüm ayrıntıları. HDP hangi gerekçeyle kapatılacak, siyasi yasak getirilecek HDP’li önemli siyasetçiler ve toplam sayısı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle iddianame düzenleyerek Anayasa Mahkemesine (AYM) gönderdi.

İddianameden satır başları şu şekilde:

*Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır.

*Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye’nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir.

*Terör örgütünü, terörü lanetlemeyi bırakın tek bir eleştiri cümlesi bile kurmayan veya kuramayan davalı partinin şiddeti, terörü, teröristi öven, onları kutsayan beyanatlarının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı düşünülemez.

*HDP TSK’nın gayesi ve kapsamı belli olan operasyonlarını işgal girişimi gibi göstermeye çalışarak terör örgütüne destek sağladı.

*HDP yöneticileri ısrarla PKK terör örgütüne “terör örgütü” ve onun aktif olarak bölücü yıkıcı eylemlerine katılan elemanlarına da terörist diyemedi.

İddianamede, HDP’nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

YASAK İSTENEN İSİMLER

İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Pervin Buldan, Sezai Temelli, Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş, Nursel Aydoğan, Selma Irmak, Ertuğrul Kürkçü, Ayhan Bilgen, Leyla Zana ve Ahmet Türk de bulunuyor.

Değerli okurlarımız HDP’de siyasi yasak getirilmek istenen siyasetçilerin ve HDP kapatma iddianamesinin ayrıntılarını verdik. HDP ve HDP’lilerle ilgili daha geniş bilgi için HDP KAPATILSIN,  Halkların Demokratik Partisi kurucuları, halkların demokratik partisi kurucuları, HDP, hdp kurucuları, Hdp neyi savunuyor, hdp twitter, HDP Başkanı tutuklanan HDP’liler, Selahatin demirtş, Figen Yüksekdağ, PKK’lı HDP’liler kim gibi terimleri google da aratabilir ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Fred rövanşta cezalı

F!enerbahçe-Olympiakos rövanş maçı ne zaman hangi kanalda Fenerbahçe’de cezalı ve sakat futbolcular kimler sorusu. Olympiakos …

Sınırsız Hosting