Ana Sayfa / Gündem / Hareket eden süper kara delik

Hareket eden süper kara delik

Süper kütleli kara delik hareket ediyor. NASA’dan gökbilimcileri şaşkınlığa uğratan açıklama. Uzay ile ilgili en yeni keyifler ve inanılması zor bilimsel gerçekler. Gök bilimciler ilk kez hareket halindeki bir süper kütleli kara delik görüntüledi. Söz konusu kara deliğin Dünya’ya 230 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu belirtildi.

Süper kütleli kara delik hareket ediyor NASA açıkladı. Bilim insanları ilk kez hareket halindeki bir süper kütleli kara delik keşfinde bulundu. Şimdiye kadar teorik olarak varlığına inanılan hareket halindeki süper kütleli kara delik böylece ilk kez tespit edilmiş oldu.

UZAYIN SIRLARI KEŞFEDİLİYOR

Uzay yani birinci kat sema.. Sırları gizemleri ve kara delikler. Şimdiye kadar gözlemlenen süper kütleli kara delikler sabit olmasıyla biliniyordu. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde görev alan bilim insanlarının yaptığı keşif’in sonuçları Astrofizik Dergisi’nde (The Astrophysical Journal) yayımlandı.

Makalenin baş yazarı Dominic Pesce, “Süper kütleli kara deliklerin çoğunun hareket etmesini beklemiyoruz. Bu kara delikler genellikle sabit duruyorlar. Ayrıca bu kütleler o kadar ağır ki hareket halinde olmaları aşırı zor” şeklinde konuştu.

HAREKET ETTİĞİ NASIL TESPİT EDİLDİ?

Araştırmaya konu olan süre boyunca bilim insanları hem süper kütleli kara deliğin hem de bulunduğu galaksinin hareket hızını ölçü.

Pesce bunun nedenini şu sözlerle açıkladı; Her ikisinin de hızının aynı olmasını bekleriz. Eğer farklılık varsa kara delik bir şeyin etkisinde kalmış demektir.

Söz konusu kara delik dünyaya 230 milyon ışık yılı uzaklıktaki J0437+2456 gezegeninde bulunuyor.

Değerli okurlarımız hareket halindeki süper kütleli kara delik haberini verdik. Cosmos ile ilgili ve kara deliklerle ilgili  Kara delik ne demek, Beyaz delik, Dünya’ya en yakın kara delik, En büyük kara delik, Kara delik nasıl oluşur, Kara deliğin içinde ne var, Kara delik isimleri, En büyük kara delik ismi, Evren nedir, Uzay ve evren nedir kısaca, Uzayın bilinmeyenleri terimlerini google da aratabilir ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Temel Karamollaoğlu siyaseti bırakıyor

Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi liderliğini bırakıyor. Temel Karamollaoğlu emekliye ayrılıyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun …

Sınırsız Hosting