Ana Sayfa / Kime Ait / Hasan Cemal aslen nereli, hangi paşanın torunu?
HASAN CEMAL ASLEN NERELİ KİM

Hasan Cemal aslen nereli, hangi paşanın torunu?

Hasan Cemal memleketi, Hasan Cemal Kaç doğumlu ve Hasan Cemal kitapları çok sorgulanıyor. Son olarak terör örgütü PKK propagandasından hapis cezası alan gazeteci Yazar Hasan Cemal’in geçmişi ve paşa dedesi merak ediliyor. 

Hasan Cemal memleketi, yaşı ve kitapları bilgisi. Paşa torunu Hasan Cemal gündemden düşmüyor.

HASAN CEMAL KİMDİR?

Hasan Cemal’in, büyükbabası Cemal Paşa Midilli doğumlu, babaannesi ise Serezlidir. İttihat ve Terakki partisinin en önemli şahsiyetlerinden olan Cemal Paşa’nın torunu olan Hasan Cemal, 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.
Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1979 senesinde Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilcisi oldu. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Milliyet gazetesinde haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazdı. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi. 2013 yılında yazdığı yazılarından dolayı Milliyet gazetesindeki işine son verildi.
SAVCI 10 YIL 6 AYA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Savcı, Cemal’in Terörle Mücadele Kanunu’nun “Terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru göstermek veya övmek” ve “Basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 2 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsini talep etti. Mahkeme, savcının görüşüne ilişkin savunmalarını hazırlamalarını için avukatlara süre vererek duruşmayı erteledi.
AYRI DAVADAN HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Öte yandan, Cemal’in, T24 adlı internet sitesinde yayınlanan “Fehman Hüseyin” başlıklı köşe yazısı nedeniyle, “suçu ve suçluyu övmek” suçundan yargılandığı davada karar açıklandı. Yine İstanbul 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı celsede görülen davada, savunma yapan sanık Cemal, “47 yıllık gazeteciyim. Bugüne kadar yazdığım yazı ve kitaplardan dolayı ilk kez bu şekilde suçlanıyorum. Hiçbir zaman terörü savunmadım. Terör propagandasına alet olmadım. Beraatımı istiyorum” dedi.
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti Cemal’in “suçu ve suçluyu övmek” suçundan beraatına, “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ise 1 yıl 3 ay hapsine hükmetti. Mahkeme, bu hapis cezasını ise ertelemedi.

İlginizi Çekebilir

Kaçak tütüncülere Sis operasyonu

Kaçak tütün satanlara yönelik Sis operasyonu gözaltına alınan 370 kişi. Yasa dışı tütün üretimi yapan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting