Ana Sayfa / Manşet / Hocalı Katliamı 25. yıl dönümü (2017)
HOCALI KATLİAMI SIRLARI

Hocalı Katliamı 25. yıl dönümü (2017)

Bu yıl Hocalı katliamının üzerinden tam 25 yıl geçti. Hocalı soykırımı 1992 senesinin 25-26 Şubat’ı bağlayan gecesi yaşandı ve Rus destekli Ermeniler masum Azerbaycanlıları katletti. Hocalı soykırımının sırmları bugün bile gizemini koruyor. Hocalı katliamında ölen sayısı bile tam belli değil. Rus destekli Ermeni kaatillerin, Azerbaycanlı mâsûm Türk halkına yaptığı katliâmın yıldönümüdür. Bugün; vahşetin görmezden gelindiği, hak ve adâletin sustuğu gecedir.

25. yıl dönümünde Hocalı katliamı ve gelişmeleri. 2017 yılı itibariyle Hocalı katliamı üzerinden tam 25 yıl geçti. Hissiz dünyanın, hürriyet diye bağıran sahte çehrelilerin ağızlarını açmayıp, gözlerini yumduğu gecedir.

Bugün; bir yıl evvelinden kara ve hava yolu ulaşımlarının kapatıldığı, elektriklerin ve suların kesildiği, her türlü hayat imkânının ortadan kaldırıldığı Hocalı’ya zırhlı araçlarla, roketlerle alçakça, canavarca saldırıldığı gecedir.

Çocukların, kadınların, ihtiyarların ve eli silâhsız mâsûm insanların kırıma, katliâma uğratıldığı gecedir.

Kendilerini medenî diye takdîm eden bütün ülkelerin dillerine kilit vurulduğu günün gecesidir.

Bir şeyi daha söylemeliyiz ki; Türklük, artık bilmelidir ki, kendinden başkası, dostu değildir. Riyâkârların sözüne asla inanmamalı, birlik rûhuyla el ele verip en azından, kendisine yapılan hücûmlar karşısında dimdik durabilmelidir.

Türk Dünyâsı devletleri, önce, kendi içlerinde samimî bir birlik sağlamalı, nerede bir Türk var ise, oranın hasreti çekilmelidir.

Bugünün dünyasında, maalesef “hak” yoktur. Hak olmayan yerde, haklı da yoktur. Güçlü olanın haklı göründüğü bir dünyayı, yeniden inşâ için, Türk, yeniden harekete geçmelidir. İş, başa düşmüştür. Bunun için, herkes, kendine düşen görevi hakkıyla yapmalıdır.

Hocalı’da şehit edilen 63’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’i yaşlı olan 613 kişi alçakların zâlim silâhlarıyla öldürülmüşlerdir. Hocalı’da 1275 mâsûm Azerbaycan Türk’ü rehin alınmış, 487 kişi de sakat kalmıştır. 68’i kadın, 28’i çocuk olmak üzere 150 kişi de hâlen kayıptır.

Acımız da hâlâ devam etmektedir. Bu acı, artık dinmeli, dindirilmelidir!..

Hocalı soykırımı, çağın yüzkarası, utanç vesîkasıdır.

Şehitlerimize, Allah’tan rahmet, sağ kalanlara ve yaralı olanlara da hayırlı ömürler diliyoruz.

HOCALI KATLİAMI SIRLARI
1988’de başlayan Azeri ve Ermeni halkı arasındaki Karabağ Savaşı devam ediyordu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisindeki Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşıyordu.
Azeri resmî kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışınıkapadılar. 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı.
Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir.
Eski ASALA eylemcilerinden Monte Melkonyan, Hocalı’ya yakın bölgede Ermeni askeri birliklere komutanlık yapmış ve katliamdan bir gün sonra Hocalı çevresinde gördüklerini günlüğünde anlatmıştır. Melkonyan’ın olümünden sonra, Markar Melkonyan kardeşinin günlüğünü Benim Kadeşimin Yolu (My Brother’s Road) başlığıyla ABD’de çıkardığı kitapta Hocalı Katliamı şöyle tasvir ediliyor:
“Bir gece önce akşam 11 civarında, 2.000 Ermeni savaşçısı, Hocalı’nın üç tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini doğudakı açılışa doğru sıkıştırmışlar. 26 Şubat sabahına kadar mülteciler Dağlık Karabağ’ın doğusuna ulaşmış ve Azeri kenti Ağdam’a doğru inmeye başlamışlar. Buradaki tepeciklerde yerleşen sivilleri güvenli arazide takip eden Dağlık Karabağ askerleri onlara ulaşmışlar. Mülteci kadın Reise Aslanova İnsan Hakları İzleme Örgütüne verdiği açıklamada “Onlar sürekli ateş ediyorlardı” diye konuşmuştu. Arabo’nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkararak bıçaklamaya başlamışlar”

23 yıl önceki Hocalı Katliamı nedir, Azerbaycan’da neler yaşandı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katlimı’nı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak niteledi. Azerbaycan Parlamentosu katliamın “soykırım” olduğunu ilan etti.
İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü, sivil ölümlerden Karabağ Ermeni güçlerinin doğrudan sorumlu olduğunu belirtti. Azeri güçlerin sivillerin kaçışını engellediğine ve sivillere ateş açtığına dair argümanı destekleyen herhangi delilin içermediğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Saldırgan köpekler uyutulacak

Sokaklardaki başıboş saldırgan köpekler uyutulacak. Çocuklara saldıran, sokak köpekleri artık itlaf edilecek. Sahipsiz hayvanlara yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting