Ana Sayfa / Gündem / İtalya Giuseppe Conte hükümeti kurdu

İtalya Giuseppe Conte hükümeti kurdu

İtalya yeni Başbakanı Giuseppe Conte oldu. İtalya hükümet krizi çözüldü ve yeni başbakan hükümeti güven oyu aldı.  İtalya’da 4 Mart’ta yapılan genel seçimlerden yaklaşık 3 ay sonra hükümet düğümü çözülerek 5 Yıldız Hareketi ve Lig partilerinin ortaklığında bir koalisyon hükümeti kuruldu.

İtalya son dakika hükümet kurma haberleri. BBC Türkçe’nin haberine göre İtalya’da siyasi kriz çözüldü ve yeni hükümet kuruldu. İtalya yeni Başbakanı da Giuseppe Conte oldu. Seçimler sonrası siyasi hükümet kurulamaması üzerine cumhurbaşkanının geçici bir teknik hükümet kurma görevini verdiği Carlo Cottarelli bu akşam görevi iade etti.

Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini 8 gün içinde ikinci kez 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin oluşturduğu popülist koalisyonun başbakan adayı Giuseppe Conte’ye verdi.

İlk olarak geçen hafta Çarşamba günü hükümet kurmakla görevlendirilen Giuseppe Conte, koalisyonun ekonomi bakanı adayının Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmemesi üzerine geçen Pazar günü görevi iade etmişti.

Pazartesi günü de Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yeniden seçimlere gidilmesi ve o zamana kadar ülkeyi idare edecek geçici bir teknik hükümet kurulması kararı almış, teknik hükümeti kurma görevini de ekonomist Carlo Cottarelli’ye vermişti.
Aradan henüz 4 gün geçmeden Cottarelli, bu akşam Cumhurbaşkanı ile görüşerek hükümeti kurma görevini iade etti.

Cottarelli, cumhurbaşkanıyla görüşmesi sonrası bir açıklama yaparak yeniden bir siyasi hükümet kurulma olasılığının belirmesi üzerine görevi iade ettiğini söyledi.

Cottarelli, “Siyasi hükümetin kurulması, yeniden seçimlere gidilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak belirsizliğin sürmesini engelleyeceği için ülke adına çok daha iyi bir çözüm” dedi.

Cottarelli, “Birkaç gün için bile olsa ülkeme hizmet etmekten onur duydum” diye de ekledi.

Cuma günü yemin töreni var
Basın açıklamasını izleyen gazetecilerin istisnai bir jestle Cottarelli’yi alkışlarla uğurlaması da dikkat çekti.

Cottarelli’nin görevi iade etmesinin ardından 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin başbakan adayı Giuseppe Conte hükümeti kurmakla görevlendirildi.

8 gün içinde ikinci kez bu görevi alan Conte’nin hükümeti, bu kez Cumhurbaşkanı’nın nihai onayından da geçti.

Conte hükümeti için Cuma günü yemin töreni düzenleneceği açıklandı.

5 Yıldız Hareketi siyasi lideri Luigi Di Maio, hükümetin kurulmasını “Değişim Hükümeti gerçeğe dönüştü” sözleriyle kutladı.

İlginizi Çekebilir

Din dersine girmemek için Hristiyan oldu

Aydın’da bir veli çocuğunun din dersi almaması için Hristiyan oldu. Ders için din değiştirdi. Müfredata …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting