Ana Sayfa / İlginç / İzmir’de korkutan deprem

İzmir’de korkutan deprem

Kuşadası açıklarındaki deprem büyüklüğü ve deprem uzmanlarının uyarısı. Ege’de deprem fırtınası. Naci Görür, İzmir için uyardı. Türkiye son depremler ve beklentiler. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İzmir-Kuşadası Körfezi’nde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Görür, “Deprem, K. Menderes graben faylarının devamında ama buradan geçen ve bazı araştırıcıların İzmir-Balıkesir fay zonu olarak kabul ettikleri Kuzey Doğu- Güney Batı gidişli doğrultu atımlı fay zonu üzerinde de olabilir. Bu körfez Sisam depremi ile tetiklendi” dedi.

İzmir Kuşadası deprem büyüklüğü ve uzmanların uyarısı. Türkiye son depremler ve beklentiler.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 06.24’te Kuşadası Körfezi’nde 5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem yerin 7 kilometre derininde meydana geldi. İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, deprem nedeniyle bir olumsuzluk yaşanmadığını söyledi.

AFAD olarak depremin meydana gelmesinin ardından hemen kent genelindeki yetkililerle telefonla görüştüklerini dile getiren Muhcı, “Şu ana kadar bize olumsuz bir ihbar gelmedi.” diye konuştu. Depremin merkez üstü Kuşadası Körfezi ve çevresinde de bir hasarın oluşmadığı öğrenildi. (AA)

KISA AMA ŞİDDETLİ BİR SARSINTIYDI

İzmir’de güvenlik görevlisi olarak çalışan ve gece mesaide olan Mehmet Özişçi, deprem nedeniyle oldukça korktuğunu belirterek, “Kısa ama şiddetli bir sarsıntıydı. Tek tesellimiz kısa sürmesi oldu, hemen kendimizi dışarı attık, 2 sene önceki depremi hatırladım” dedi. (DHA)

“DAHA BÜYÜK DEPREME GEBE”

Deprem bilimci jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, depremi “Deprem Kuşadası Körfezi kuzeyi M4,8 Tuzla Kırığı, 7,4 km odak derinliği. Kırık diri, daha büyük depreme gebe. Depremi Didim’de güçlü bir sarsıntı olarak yaklaşık 8 saniye duydum. 14.08.2022, 06.24. Kırık yaklaşık kuzey-güney doğrultusunda olduğundan, özellikle İzmir-Kuşadası-Didim çizgisinde güçlü duyuldu ”ifadeleriyle değerlendirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Kuşadası Körfezi’nde saat 06.24’te 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4,9 olarak duyurdu.

“SİSAM DEPREMİ İLE TETİKLENDİ”

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İzmir-Kuşadası Körfezi’nde meydana gelen depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Görür;

“İzmir-Kuşadası Körfezinde 4,9 deprem oldu. Deprem K. Menderes graben faylarının devamında ama buradan geçen ve bazı araştırıcıların İzmir-Balıkesir fay zonu olarak kabul ettikleri KD-GB gidişli doğrultu atımlı fay zonu üzerinde de olabilir. Bu körfez Sisam depremi ile tetiklendi.” İfadelerini kullandı.

3 GÜN ÖNCE DE SALLANDI

Kuşadası Körfezi’nde 11 Ağustos’ta saat 17.56’da 3.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem korkutmuştu.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

İlginizi Çekebilir

Fas aşı şartını kaldırdı

THY, Fas’a gidişlerde aşı şartının kaldırıldığını açıkladı. Fas korona aş ve aşı kartı zorunluluğunu kaldırdı. …