Ana Sayfa / Manşet / Kandil gecesi dua ve ibadetleri

Kandil gecesi dua ve ibadetleri

Her Müslüman mübarek gün ve gecelerde Alllah’a daha çok ibadet etmeli, daha çok dua etmeli ve günahlarından arınmak istemelidir. kandiller de bulunmaz fırsatlardır. 11 Aralık gecesi yani Pazar akşamı Mübarek Mevlid Kandili’ni idrak edeceğiz. Peki kandil gecelerinde nasıl ibadet etmeli, nasıl dua etmeliyiz. habermuduru.com olarak kandil gecesi yapılacak ibadetleri, duaları ve yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Kandil geceleri neler yapmalı, nasıl dua etmeli ve hangi ibadetleri yapmalıyız diye çok sık soruluyor. İslam dininin önemli gün ve gecelerinden biri olan kandiller de ayrı bir önem arz ediyor. bu pazar mübarek Mevlid kandilini idrak edeceğiz. Mevlid kandili özel duası, kandil mesajları ve ibadetleri de bu anlamda önemli. Biz de sizler için kandil geceleri ve gündüzlerinde neler yapılması gerektiğini sahih kaynaklardan araştırdık ve yazdık.

MÜBAREK GÜN VE GECELERDE YAPILMASI GEREKENLER, HAZIRLIKLAR

Müslüman, 24 saatini bilerek anlayarak geçirmeli kendini gerçek hayata hazırlamalı yani ahiret yolculuğu için şimdiden hasatlarını yapmalı. Kandil geceleri de biz Müslümanlar için bulunmaz fırsatlar sunan önemli zamanlardır. bu zamanlarda daha çok ibadet etmeli, daha çok dua ve tesbihte bulunmalıyız. İşte İslam alimlerinin mübarek gün ve geceler için tavsiye ettikleri maddeler.
1. Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
2. Peygamber Efendimize (sav) salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.
6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

FAKİRİ, UFUKARAYI UNUTMAYALIM
8. Mü”minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
10. Kişi kendine ve diğer Mü”min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va”z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk”a niyazda bulunulmalı.
17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Umalım ki biz de tövbesi kabul olanlardan olalım, Allah rızasını kazanan Müslümanlardan olalım.

İlginizi Çekebilir

EURO 2024 finali izle

İspanya-İngiltere final maçı canlı yayını ve saati. Euro 2024 finali izle bu akşam kanalı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting