Ana Sayfa / Gündem / Kassam Tugayları ne, gücü asker sayısı

Kassam Tugayları ne, gücü asker sayısı

Kassam Tugayları kimlerden oluşuyor, kaz kişilik ordu güçleri, silahları ve merkezleri nerede sorusu. Filistin’de Kassam Tugayları nasıl savaşıyor güçleri ve komutanları kim bilgileri. İsrail’in korkulu rüyası Kassam tugayları cepheye inerse ne olur, İsrail diye bir devlet kalır mı ne olur bilgisi. Kassam Tugayları, İsrail’in üç kentine 130 roketle hava saldırısı düzenledi. Sosyal medyanın en çok konuşulan başlıklarından biri İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları.. İsrail’in saldırılarına karşılık veren Kassam Tugayları nedir? Kassam Tugayları kimdir? İşte detaylar…

Kassam Tugayları ne, gücü, asker sayısı ve silahları neler bilgisi. Filistin’de Kassam Tugayları komutanı kim ve İsrail neden Kassam tugaylarından korkuyor. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde sivillerin ikamet ettiği dairelerin ve ticari ofislerin bulunduğu 14 katlı binayı vurmasına karşılık İsrail’in üç kentine 130 roketle hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu.

KASSAM TUGAYLARI KİMDİR, NEDİR?

İzzeddin el Kassam Tugayları, Hamas’ın silahlı koludur. Hamas’ın silahlı kanadına bu ismin verilmesinin nedeni, İzzeddin El Kassam’ın Filistin’in bağımsız ve İslâmi bir ülke olması için fikren harekete geçen ve ardından da bu mücadelesini silahlı direnişe çeviren ilk eylemci olmasıdır.

İsrail tarafından tespit edilmeyi zorlaştırmak için dağınık ve hücresel bir yapıdadır. Herkes herkesi tanımaz. Buna bölüm sorumluları da dahildir. İntifada gibi toplu eylemlerde bölüm sorumluları, kendilerine bağlı savaşçıları harekete geçirir. Savaşçılarının bazıları Lübnan’ın güneyinde Hizbullah tarafından eğitilmiştir.

KUDÜS VE GAZZE’DE NELER OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 14’ü çocuk, 5’i kadın olmak üzere 56 Filistinli şehit oldu, 320 kişi de yaralandı. İsrail’in saldırılarına karşılık Filistinli direniş gruplarının fırlattığı roketler sonucunda ise şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan roketlerin 6 kişinin ölümüne, 47 kişinin yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’den İsrail’e tedbir kararları

Türki’ye İsrail’e ambargo uygulayacak. Gazze’de katliam yapan soykırımcı siyonist son yüzyılın terör ve barbar devleti …

Sınırsız Hosting