Ana Sayfa / Sağlık / Koksaki virüsü ne, ne yapar?
MUĞLA DALAMAN TURİZM

Koksaki virüsü ne, ne yapar?

Rus turistleri korkutmak için ortaya atılan koksaki virüsü yalanı tutmadı. Peki nedir bu koksaki virüsü nasıl bulaşır, koksaki virüse etkisi ve belirtileri. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, tatil için sıklıkla Antalya’yı tercih eden Rusları korkutmak için türetilen ‘salgın hastalık var’ iddiasına yanıt verdi. Popova, Türkiye’de herhangi bir salgın olduğuna dair bulguya rastlamadıklarını açıkladı. Popova, Rusya’da son günlerde Türkiye hakkında çıkan “Koksaki” virüsü iddialarına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Koksaki virüsü diye bir şey ortaya attılar Türk turizmini baltalamak istediler ama tutmadı. Rus turistler koksaki virüsünü tanımadı. Kendilerine yapılan her başvuruyu dikkatle incelediklerini belirten Popova, “Ancak Türkiye Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bazı kurumların resmi araştırmaları sonucunda Türkiye’de herhangi bir salgın olduğuna dair bulguya rastlamadık.” dedi.

RUS TURİSTLERİN SAĞLIK SORUNLARI YAŞADIKLARI ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ

Rusların bu yıl tekrar gözdesi olan Antalya’ya ilişkin Rus medyasında son günlerde çıkan haberlerde, Antalya otellerinde “Koksaki” adı verilen bir tür salgın hastalık nedeniyle Rus

turistlerin sağlık sorunları yaşadıkları öne sürülmüştü.

“NE ANTALYA NE DE TÜRKİYE’NİN AKDENİZ BÖLGESİ GENELİNDE KOKSAKİ VİRÜSÜ SALGINI VAR”

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Bölge Müdürü İbrahim Acar, salgın haberlerinin asılsız olduğuna işaret ederek, “Ne Antalya ne de Türkiye’nin Akdeniz bölgesi genelinde Koksaki virüsü salgını var” ifadelerini kullanmıştı.

KOKSAKİ VİRÜSÜ NE YAPAR NASIL BULAŞIR ETKİLERİ

Koksaki virus enterovirüs denilen bir virüs ailesidir. Enterovirüsleri tek bir ribonükleik ‘RNA) tutamından oluşur. Enterovirüslere ayrıca pikonavirüsleri de denir (piko ‘küçük’ anlamına gelir, yani ‘küçük RNA virüsleri).

Koksaki virüsü ilk defa New York Albany de Coxsackie kasabasında bulunmuştur.

Koksaki virüsleri iki gruba ayrılabilir: A ve B. A tipi virüsler herpanjinaya (ağzın arka bölümündeki küçük vezikül ve yaralar) ve el, ayak ve ağız hastalıklarına sebep olurlar. B tipi virüsler bulaşıcı plörodini hastalığına sebep olurlar. Hem A hem de B tipi virüsler menenjite, miyokardit ve perikardit ve akut genç diyabetine sebep olabilirler.

İlginizi Çekebilir

Dövmede kanser riski

Kanser riski dövmelilerde arttı. Dövme yaptırmak kansere neden olabilir. Dövme hastalıkları ve dövme sonrası ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting