Ana Sayfa / Ekonomi / Konut için hazine arazisi satışı

Konut için hazine arazisi satışı

Konut ve emlak krizinin çözümü olarak hazine arazilerinin satışı gösterildi. Baz şeirlerdeki hazine arazileri konut için satılacak. Konut için hangi şehirlerdeki hazine arazileri satılacak, satış nasıl olacak özellikle müteahhitler hemen işin peşine düştü.

Hazine arazileri konut için satışa çıkarılacak. Türkiye emlak krizi yaşıyor dargelirli vatandaşlar çadırlara taşınmaya başladı bile. Bakan Kurum, vatandaşın kendi evini yapabilmesi için büyükşehirlerde arsa satacaklarını, şehrin gelişim çeperlerindeki Hazine arazilerinin uygun ödeme koşullarında satışa çıkacağını duyurdu.

Bilhassa büyükşehirlerdeki konut sorunu gündemden düşmezken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, vatandaşın kendi evini yapabilmesi için büyükşehirlerde altyapılı arsa satışına başlayacaklarını açıkladı. Kurum, kendi evini yapmak isteyen vatandaş için, şehrin gelişim çeperlerindeki Hazine arazilerinin uygun ödeme koşullarında satışa çıkacağını da bildirdi.

Hürriyet’in haberine göre; Kurum konuya ilişkin “Hazine arazilerini vatandaşın kendi için konut yapması adına uygun şartlarda satışa çıkaracağız. Vatandaş tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyen müteahhitlerle anlaşacak. Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca, Başakşehir için çalışıyoruz” diye konuştu.

‘UZUN VADELİ ÖDEMEYLE SATACAĞIZ’

Bakan Kurum, vatandaşın şehrin çeperinde, hafta sonu ya da sürekli kalabileceği evler talep ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ eliyle, arazi maliyetlerini de aşağı çekmek adına Hazine arazilerini çalışıyoruz. Şehrin çeperinde, vatandaşımızın yerleşecekleri alanı altyapısı ile birlikte hazırlıyoruz. Bunları uzun vadeli ödeme şekli ile satışa çıkacağız.”

‘3-4 KATLI BİNALAR YAPILACAK’

Arsanın yerine göre metrekare büyüklüklerinin belirleneceğini belirten Bakan Kurum şunları söyledi:

“Mesela bir arazide 500-1000 metrekarelik alanlar olacak ve tek katlı evler yapılacak. Bazı yerlerde 8-10 bin metrekarelik arsada, emsal 0.50 olacak ve 3-4 katlı binalar yapılacak. Konut tipleri için biz projeler çalışacağız. Ancak vatandaş da imar planına uygun projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak evini yapabilecek. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde çalışıyoruz. İhtiyaca ve talebe göre sayılar belirlenecek.”

Bakan Kurum arsa satışına ağustos ayında başlamayı ve yıl sonuna kadar düzenli satış yapmayı planladıklarını kaydetti.

İlginizi Çekebilir

Kepez Belediye Başkanı tutuklandı

Teleferik kazası sonrası Antalya Kepez belediye başkanı ve 4 kişi tutuklandı. CHP’li belediye başkanı ttuklandı. …

Sınırsız Hosting