Ana Sayfa / Gündem / Korkut Eken neci, nereli, yaşı

Korkut Eken neci, nereli, yaşı

Korkut Eken aslen nereli, kaç doğumlu asıl mesleği ne şimdi ne yapıyor sorusu. Sık sık adı geçen emekli yarbay Korkut Eken nerelerde hangi görevleri yaptı hakkındaki iddialar ve gerçekler ne sorusu. korkut Eken adı hangi olaylara ve faili meçhul cinayetlere karıştı gerçekte Korkut Eken kim neci bilgileri.

Korkut Eken aslen nereli, neci ve kim merak ediliyor. Emekli asker Korkut Eken şimdi ne yapıyor bağlantıları ne sorusu. Sedat Peker olayı ile yeniden adı gündeme gelen Korkut Eken hakkında tüm merak edilenler.

KORKUT EKEN KAÇ DOĞUMLU

Korkut Eken, (d. 1945, Ankara) Türk asker.

1963 yılında Kara Harp Okulu’na girdi. Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde yaptığı Kıbrıs Harekâtı’na katıldı. Gösterdiği cesaret ve yaptığı hizmetlerden dolayı “Şerit Rozet beratı” ile ödüllendirildi.1978 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özel Harp Dairesinde, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve 1982 yılında rehine kurtarmaya yönelik 40 kişilik özel eğitimli bir timin yetiştirilmesini sağladı.

KORKUT EKEN NERELERDE GÖREV YAPTI?

1984 yılında PKK ile mücadelenin başlamasından sonra Eruh ve Sason bölgelerinde görevlendirildi. 1987 yılında kendi isteğiyle askerlikten emekliye ayrıldı. Akabinde Millî İstihbarat Teşkilatı’de Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Ertesi yıl görevinden ayrıldı. 1993-1996 yılları arası Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekât Timleri’nin teşkili, donatım ve eğitiminde görev yaptı. Aynı dönemde PKK ile mücadelede Güneydoğu’daki bazı nüfuzlu aşiretleri silahlandırıp örgütledi.

Gerek askerliği gerekse emekli olduktan sonra Millî İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) görevli olduğu dönemlerde PKK ile verdiği mücadelelerden dolayı “Efsane yarbay” olarak bilinmektedir.Yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve birçok takdirname ile ödüllendirildi.Daha sonraları adı Susurluk Skandalı’na karıştı. Açılan davada mahkûm oldu ve bir süre hapis yattı.

Evli olup, 3 çocuk babasıdır.

İlginizi Çekebilir

Temel Karamollaoğlu siyaseti bırakıyor

Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi liderliğini bırakıyor. Temel Karamollaoğlu emekliye ayrılıyor. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun …

Sınırsız Hosting