Ana Sayfa / Genel / Kripto paralara MASAK incelemesi

Kripto paralara MASAK incelemesi

MASAK kripto para hesapların peşinde. Kripto para işi yapanlara MASAK incelemesi geliyor. Bitcoin gibi kripto para hesabı sahiplerine MASAK inceleyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para platformlarından kullanıcı bilgilerini talep etmesi yönündeki haberlere ilişkin Bakanlıktan açıklama yapıldı.

Kripto hesapları MASAK inceleyecek. Bitcoin hesaplarına maliye ve hazine incelemesi geliyor. Kripto para hesabı olanlara MASAK incelemesi.

Kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda yoğun olarak kullanıldığı için Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) bu suçları önlemek ve takip etmek adına platformlardan bilgi talep edilebildiğinin belirtildiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeleri kullanıldı:

* Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

* Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

* Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

* MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

* MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Teleferik kazası gözaltına alınan 13 kişi

Antalya teleferik kazası nedeni ne neden kaza yaşandı sorusu. Antalya teleferik işletmesi hangi şirketin kimler …

Sınırsız Hosting