Ana Sayfa / İlginç / KYK burs ve kredi başvuru 2017-2018
YURTKUR BAŞVURU

KYK burs ve kredi başvuru 2017-2018

2017-2018 KYK burs ve kredi başvuru zamanları ve KYK Burs ve Kredi çıktı mı sonuçlar ne zaman sorularının yanıtı. KYK bursu ve kredisi nasıl alınır şartları nelerdir? hangi durumlarda KYK burs ve kredileri kesilir bilgileri. KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor merak ediliyor. 2017-2018 eğitim-öğretim tarihi yaklaştıkça öğrenciler, özellikle KYK burs başvuruları başladı haberini dikkatle takip etmeye başladılar. KYK yurt sonuçları açıklanmaya başladığı bu vakitlerde bu sefer de öğrenciler, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlıyor öğrenmek istiyorlar. Peki 2017 KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor?

Üniversite öğrencileri için 2017-2018 KYK burs, yurt ve kredi başvuru zamanları ve tarihleri ile sonuçların açıklanacağı zaman. KYK burs başvuları ne zaman başlıyor? Yeni eğitim – öğretim yılında KYK burs ve kredi başvurularında faydalanmak isteyen öğrenciler, heyecanla KYK burs başvuru tarihini bekliyorlar. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan 2017 KYK burs başvuru tarihi ne zaman öğrenmek isteyen öğrenciler, resmi site http://yurtkur.gsb.gov.tr adresini sürekli kontrol ediyorlar. Peki 2017 KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor?

2017 KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?
KYK burs başvuruları, her sene bildirilen tarihlerde internet üzerinde alınıyor. Yapılan bu KYK burs başvurularında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekiyor. Çünkü bu bilgiler, daha sonra ilgili kurumlar tarafından teyit ettirilmektedir. En son olarak ise her sene belirlenen bütçe durumuna göre istenilen şartlara uygun öğrenciler, KYK burs ve kredi alabiliyorlar.

KYK burs başvuruları için belirlenmiş bir tarih yok. Kredi ve Yurtlar Kurumu, her sene başvuru tarihleri hakkında resmi sitelerinde kamuoyuna ilan edilmektedir. Fakat geçen sene KYK burs başvuruları 2 Ekim ile 12 Ekim arasında gerçekleştirildi. KYK burs başvuruları yine bu tarihlere yakın bir zamanda alınabilir. KYK burs başvuru takibi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

KYK burs ve kredi başvuruları, her sene kamuoyuna duyurulan tarihlerde internet üzerinden alınmaktadır. İnternet başvuru ekranında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte olup bu bilgiler kamu kurumları bilgileri ile karşılaştırılarak teyidi alınmaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmektedir. Durumu mevzuata uygun bütün öğrenciler öğrenim kredisi alabilirler. KYK tarafından verilen burs ve öğrenim kredileri, tek bir ekranda gerçekleştirilmektedir. Ayrı ayrı başvurmanıza gerek yoktur.

Ayrıca KYK burs ve kredi başvuru yapmak için yurtiçinde öğrenim görüyor olmanız gerekmez. Yurtdışında eğitim görmekte olan öğrenciler burs/kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Fakat öğrenci sadece birisinden faydalanabilmektedir.

KYK burs ve kredi başvuru yapan öğrencilerin daha sonra yapması gerekenler şunlardır; Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler yapılacak iş ve işlemler sonuç açıklama sayfalarında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Yapılan değerlendirme sonrasında durumu mevzuata uygun öğrencilere burs veya öğrenim kredisi tahsis edilmektedir. Öğrenim kredisi veya burs hakkı kazanan bütün öğrencilerin burs/kredi onay işlemi ekranından taahhütname onayı yapmaları zorunludur. Süresi içerisinde onay yapmayan öğrencilere ödeme yapılmamaktadır. Taahhütname onaylamayan öğrencilerin tekrar müracaat hakları vardır.

KYK burs veya kredi başvurusu yaptınız fakat başvurunuzu iptal etmek istiyorsunuz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? KYK burs ve kredi başvuru iptalleri e-devlet üzerinde yapılmaktadır. Yaptığınız başvuru sonucunda tarafınıza burs/kredi tahsisi halinde www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinde burs/kredi taahhüt senedini onaylamadığınız sürece tarafınıza ödeme yapılmamaktadır. Böylece başvurunuz iptal olmuş olacaktır.

KYK’dan öğrenim kredisi ve burs alan öğrenciler, bunu sona erdirmek istediklerinde “www.turkiye.gov.tr” adresinden kendi e-devlet şifreleri ile kurum linkine ulaşarak kredi ile burslarının iptal işlemini gerçekleştirebilecek.

Öğrenim kredisi alan öğrenci, bu kredinin KYK bursuna çevrilmesini istiyorsa bazı şartları sağlaması gerekiyor. Öğrenim kredisi almaya başladıktan sonra burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri, bu durumlarını belgelendirmeleri halinde bursa çevirilmektedir. Bu durumda öğrencinin KYK’ya başvurması gerekmektedir.

KYK BURSU HANGİ ŞARTLARDA KESİLMEKTEDİR?

1) Başarısız olması,
2) Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
3) Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
4) Öğretim kurumunun kapatılması,
5) Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
6) Kesin hükümle mahkûm olması, hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

KYK ÖĞRENİM KREDİ HANGİ ŞARTLARDA KESİLİR?

1) Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
2) Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
3) Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
4) Öğretim kurumunun kapatılması,
5) Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
6) Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
7) Kesin hükümle mahkûm olma, hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

İlginizi Çekebilir

YSK Başkanı Ahmet Yener nereli, neci ve kim

Ahmet Yener aslen nereli, neci hani okul mezunu ve kimdir soruları. Yeni YSK Başkanı Ahmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.