Ana Sayfa / Kahince / La Palma volkanı patladı

La Palma volkanı patladı

La Palma Adası yok oluyor yanardağ patladı, volkan depremleri tetikledi. İspanya Adası La Palma haritadan siliniyor. İspanya’nın Atlantik Okyanusu’ndaki La Palma Adası’nda, güçlü deprem ve volkan patlaması alarmı üzerine tahliyeler başladı.

La Palma Adası yanardağ patlaması sonarsı tahliye ediliyor. İspanya’nın gözde adası La Palma yok olabilir.Adadaki uzmanlar volkan patlaması kesin olmasa bile izlenen toprak hareketlerinden güçlü bir deprem tehlikesi yaşanabileceğine önemle dikkat çekiyor.
Adadaki toprak tabakasında sismik faaliyetler artarken pazar günü 3,8 büyüklüğünde deprem oldu.

Adada deprem riski var
İspanya Volkan Risklerine Karşı Eylem Planlama Bilim Komitesi, daha güçlü bir depremin etkili olabileceği ve adadaki bazı binaların yıkılabileceği uyarısında bulundu. Komite, yerleşim yeri olmayan bazı bölgelerdeki heyelan riskine de dikkat çekti.

İspanyol yetkililer, önlem amacıyla bazı köylerde yaşayan ve hareket kabiliyeti kısıtlı ada sakinlerinin tahliye edilmesi emrini verdi. İlk yardım ekipleri en az bin civarındaki kişinin öncelikle tahliye edilmesi için seferber oldu
La Palma’da 1971 yılında bu yana uyuyan volkanın patlama riskine karşı yetkililer geçen haftadan bu yana sürekli sismik hareketleri izliyor. Jeologlar özellikle adanın güney ucundaki volkanik tepe Cumbre Vieja’nın altında erimiş kaya birikimi ve dumanlar tespit edilmesinin ardından burayı sürekli gözlem altında tutuyor.

İlginizi Çekebilir

CHP’nin CB adayı bulundu mu?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı göstereceği sürpriz isim kim herkes merak ediyor. Bazı CHP’liler Canan Kaftancıoğlu’nun aday …