Ana Sayfa / Kadınca / Marketten alınan salça küflenmemesi için ne yapılır
biber salça

Marketten alınan salça küflenmemesi için ne yapılır

Nesrin T. Adapazarı’ndan sordu “İyi akşamlar marketten aldığım hazır salça hemen küflendi ne yapmalıyım? hazır salçanın küflenmemesi için eve getirdiğim zaman ne yapılır ve nasıl uzun süre saklanabilir.”

Küflenen hazır salça sorunu maalesef çok fazla gündemde olan bir konudur. Biz de bilgikahini sitesi olarak bu konuda sizlere yardımcı olacağız.

KÜFLENMEMESİ İÇİN HAZIR SALÇAYA NE YAPMAK GEREKİR

Hazır salçaların küflenmesinin nedeni. Küflenen hazır salçanın zararları. Marketten aldığımız biber veya domates salçası kısa sürede küflenmektedir. Aslında salçanın küflenebilmesi salçanın daha az katkılı olduğunun göstergesidir. Aldığımız salça kısa sürede küfleniyorsa muhtemelen içerisinde kimyasal bulunmadığındandır.
Ağzını ne kadar sıkı kapatırsanız kapatın her kullanımdan sonra hava ile temas etmesi, nem ve bazı bakteriler nedeniyle kısa sürede salçanın üst bölümü küf ile kaplanmaktadır. Bu durumu çözmek için bir takım yöntemler geliştirilmiştir. Salçanın küflenmesini öncelemek için dört ana yöntemden bahsedilebilir.

İŞTE 4 ADIMDA HAZIR SALÇAYI KÜFLENMEKTEN KORUMA YOLLARI

1-) Salçanın sıcaklığını düşürmek: Resimde gördüğünüz gibi salçayı derin dondurucu yada buzlukta saklarsanız hem kullanım süresi uzamış olur hem de bakterilerin metabolizmaları durarak çoğalmaları ve küflenmeleri engellenmiş olur. En etkilive basit çözümdür. Buzdolabı poşetleri için kullacağınız ölçüye göre paylaştırabilir yada buz kaplarına salçayı pay ederek dondurabilirsiniz.

2-) Salça içine bazı katkı maddeleri eklemek: Genel olarak salçaya ne kadar tuz eklenirse o kadar dayanıklı salça elde edilir. Ancak atılan fazla tuzun bir takım sakıncaları olabilir ayrıca salçanın tadının kaybolmasına neden olabilir. Salça içerisine daha az tuz ekleyerek ve bir miktarda zerdeçal ekleyerek uzun ömürlü salça elde etmek mümkündür. Eğer daha değişik tatlar elde etmek istiyorsanız salçayı bir miktar tuz, zeytinyağı, zerdeçal ve kekikle yoğurduktan sonra saklamak salçanın ömrünü arttıracaktır. Zerdeçal, kekik, nane gibi baharatlar besinlerin saklanma sürelerini arttıran bitkilerdir.
3-) Salça içinde bulunan suyu uzaklaştırmak: Hazır salçalarda su oranı çok fazladır. Bu nedenle salçayı bir süre güneş ışığı alan bir yerde bir kap içine koyup üzerini bir tülbentle örtüp ara ara karıştırarak bekletmek veya bir süre fırınlamak içindeki suyu uzaklaştıracaktır. Fırınlamak için yöntem şudur. Fırın 70 dereceye kadar ısıtılıp. Salça bir fırın kabına alınarak fırına konur. Fırının kapağı biraz açık kalmalıdır. Ara ara karıştırılarak yarım saat en fazla bir saat bu işlem yapılabilir. 2 ve 3 numaralı yöntem bir arada kullanılırsa salçanız çok uzun süreler bozunmadan saklanabilir.

4-) Salçanınhava ile temasını kesmek: Bunun için klasik yöntemler, salça yüzeyini yağ ile kaplamaktadır. Ancak pratikte her kullanımdan sonra salçanın üzeri yağla kaplanması gerektiğinden bu iş biraz zahmetli görünebilir. Bazı kullanıcılar ise salçayı küçük kavanozlar içine koyup ağızlarını kapatarak saklama yoluna gitmişlerdir. Bu yöntem genel olarak oldukça işe yarar ancak yine zahmetli ve külfetli bir iştir.

 

İlginizi Çekebilir

Ceyda Ersoy hostese saldırdı

Ciciş kardeşlerden Ceyda Ersoy bu kez hostese saldırı haberi ile gündem oldu. “Ciciş Kardeşler” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting