Ana Sayfa / İlginç / Masonlukta gönye ve pergel sırrı

Masonlukta gönye ve pergel sırrı

Gönye ve pergel ve masonluk sırları. Bir önceki habermuduru.com ilginç haberlerimizde masonlukta beyaz eldiven ve sırrını çözmeye çalışmıştık. Bu makalemizde de gönye ve pergelin masonik işaret olarak anlamı ve önemi ile gizemini ele alacağız. Bir masonu tanımak için arma, sembol,eşya gibi bazı nesnelerle anlayabilir ve tanıyabiliriz. Bunlardan biri de masonlukta pergel ve gönye gizemini ele aldık.

Masonik gönye ve pergel anlamı ve sırrı çokça soruluyor. Masonlukta dereceye göre gönye ve pergeli görebiliriz. Türkiye’de kaç mason var ve dereceleri konusunu bir sonraki incelememizde ele lacçağız. Masonlar gönye ve pergeli niçin kullanır ve gönye ve pergel ile Hiram Usta ikilisini ele alacağız. Bu iki alet, Masonik sembolizmde bir arada yer alır. Aralarındaki ilişki aktif ile pasifin oluşturduğu dengeyi sembolize eder. Gönye, yatay ile dikeyin birleşmesinden oluşur. İnsanın madde ve kendi üstündeki eylemini temsil eder. Madde ile ilgili olarak pasiftir. Buna karşılık pergel, ruhu tanımlar ve aktif bir özellik taşır. Pergel izafiyetin sembolüdür. Kolları maksium şekilde açıldığında insan dehasının erişebileceği alanı gösterir. Bu, bilinen alandır.Bunun ötesinde ise bilinmeyen alan var. ‘Üstadı Muhterem’in eşarbında da bir gönye sembolü vardır. Bu gönyenin kolları eşit değildir. Gönyenin bir kolu diğerinin 4’te 3’ü oranındadır. Uzun kolu sağdadır. Bu, aktifin (sağ taraf) pasif (sol taraf) üzerindeki üstünlüğünü simgeler. Bu iki sembol, mihrabın üstüne masonun derecesine göre yerleştirilir. .

İlginizi Çekebilir

Dünyada siber kriz

Banka sistemleri çöküyor, bankamatikler donuyor, pos cihazları işlemez oluyor, havalimanları çalışmıyor kısaca dünya yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting