Ana Sayfa / Yaşam / Mehmet Kutlular öldü

Mehmet Kutlular öldü

Mehmet Kutlular aslen nereli, eğitimi, yaşı ve kimdir bilgisi.Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular öldü. Mehmet Kutlular ile ilgili tüm bilgiler, Mehmet Kutlular cenaze töreni ne zaman sorusu.

Mehmet Kutlular’ın ölümü. Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular, rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Birinci Özel Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi devam ederken vefat etti.

MEHMET KUTLULAR NERELİ, YAŞI, KİM, EĞİTİMİ

Yeni Asya Gazetesi sahibi Mehmet Kutlular öldü. mehmet Kutlular cenaze töreni ne zaman nereden kalkacak soruluyor. İşte Mehmet Kutlular’ın hayatı.

Kanaat önderi, gazeteci, medya patronu, Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi. 1938 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Aslen Çanakkale Biga’lıdır. 14 yaşına kadar Gönen’de kaldı. Daha sonra İstanbul’a geldi. 1957 yılında asker olduğu Manisa’da Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanıştı. 1963 yılında haftalık dergiler çıkartarak gazeteciliğe adım attı. Yeni Asya gazetesini çıkardı ve yönetti.

Mehmet Kutlular, Türkiye’nin gündemine, “postmodern darbe” denilen 28 Şubat sürecinde (28 Şubat 1997) ge(tiri)lmişti. Askerî cenahtan birilerinin sesinin çok çıktığı ve “bin yıl süreceğini” belirttiği o meş’um süreçte yaşanan sert baskılar karşısında, “Marmara depremi” (17 Ağustos 1999) vesilesiyle Kutlular’ın sarf ettiği “Deprem İlahî ikazdır” mesajı, dine muarız askerî-sivil kesimleri ayağa kaldırmıştı…

“Deprem İlâhî İkazdır” dediği için 276 gün hapis yatan Kutlular’a sembolik bir tazminat ödenmesine dair mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü.

2001 yılında 2 yıl 1 günlük kesinleşmiş hapis cezasının infazı Metris Cezaevi’ne konuldu.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2001 yılında haksız yere hapis cezasına çarptırılan ve 276 gün hapis yatan Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kutlular’a “maddi ve manevi tazminat talebine” ilişkin Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘kısmen kabul’ kararını bozdu. 1999 yılında Deprem ilahi ikazdır dediği için dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanan ve hakkında 2 yıl 1 gün hapis cezası verilen Mehmet Kutlular, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımış AİHM, hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti.

Evli ve bir çocuk babasıdır. Anılarını 2009 yılında İşte Hayatım adlı kitabında toplamıştır.

Kendi dilinden hayat hikâyesi şöyledir:

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular:

“Asıl kökenimiz Çanakkale’nin Biga kazasının Balıklı nahiyesinden. Ailem oradan. İstiklâl mücadelesinde devlet olmadığı zaman, oralarda birtakım çeteler vardı. Dedemin de malî durumu iyi olduğu için, bu beldeden ayrılıp Gönen’i sakin bulmuşlar ve üç yıl burada ikamet etmişler. Sonra İstiklâl mücadelesi kazanılınca ev ve arazileri orada olduğu için dedemler, tekrar Çanakkale’ye geri dönmüş.

Babam hafız olduğu için, Gönen’de imamlık görevi alıp burada kalmış. Bütün sülâlemiz gitmesine rağmen babam gitmemiş. Ben de 1938’de Balıkesir’in Gönen kazasında doğmuşum. 14 yaşına kadar Gönen’de büyüdüm. Babam ve annem vefat edince daha sonra İstanbul’a geldim. 1952’den beri de İstanbul’dayım. Askerlik görevim için, Manisa’da iki sene kaldım. 1957’de Manisa’da Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin eserleri olan Risâle-i Nurları tanıdım. Bir sene de öyle kaldım. Bu nedenle bazıları beni Manisalı bilir. Daha sonra yine İstanbul’a geldim. O gün bu gün Risâle-i Nur hizmetinin içinde bulunuyorum. Risâle-i Nur talebelerinin çıkardığı neşriyatın başında bulunan bir insanım. Evli ve bir çocuk babasıyım.”

KAYNAKÇA: Yeni Asya gazetesi sahibi Mehmet Kutlular cezaevine konuldu (Milliyet, 23 Mayıs 2001), Mehmet Kutlular / İşte hayatım (2009), Cemaat içi demokrasiye ilk adım (Rotahaber, 12 Mayıs 2014), Mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü (Zaman, 26 Şubat 2015), Risale-i Nur hizmetine adanmış bir hayat (Yeni Asya, 30 Nisan 2017), Sözlerimin arkasındayım (yeniasya.com.tr, 30 Temmuz 2018).

 

İlginizi Çekebilir

Gaziosmanpaşa toprak kayması

İstanbul Gaziosmanpaşa toprak kaması olan bölge ve etkilenen gecekondu sayısı. İstanbul Gaziosmanpaşa’da toprak kayması meydana …

Sınırsız Hosting