Ana Sayfa / Kime Ait / Ofis ve bürolar konuta dönüştürülecek

Ofis ve bürolar konuta dönüştürülecek

İstanbul’da ofusler konut olarak kiralanabilecek ya da satılabilecek. Kira artışını engellemek için 50 bin ofis konut statüsüne alınıyor.

Ofisler ev oluyor İstanbul’da. Ev fiyatlarını ve kiralarını düşürmek için İstanbul’da ofis ve bürolara konut statüsü verilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından konut ve fahiş kiraları düşürmek amacıyla İstanbul’da kullanılmayan ofislerin konuta dönüştürüleceğini açıkladı Kurum, dönüştürülen ofisler sayesinde 50 bin yeni konut kazandıracağını belirtti.

Ülke genelinde arz fazlası nedeniyle kiralanamayan veya satılamayan ofislerin konuta dönüştürüleceğini açıklayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu sayede 50 bin yeni konut kazandıracağını belirtti. Kurum, yönetmeliğin yayımlandığını söyledi.

Twitter’dan açıklama yapan Kurum, “Konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımı atıyoruz! İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon m² arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan OFİS, KONUTA DÖNÜŞTÜRÜLECEK! Bu, 50 BİN YENİ KONUT demek! Yönetmeliğimiz yayımlandı. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Yönetmeliğe eklenen bir diğer madde ile sağlıklı yaşam ve hareketliliği artırabilmek adına park alanları ile piknik ve rekreasyon alanlarında betonarme temel içermeyen spor aletleri ile koşu ve yürüyüş parkurları yapılabilmesine imkan sağlandı. Yapılan bir diğer düzenleme ile doğalgaz hattı bulunan parsellerde yeni yapılacak binalarda her bağımsız bölümün girişine kadar doğalgaz tesisatı yapılması zorunlu hale getirildi.

Bu sayede özellikle merkezi ısıtma ve sıcak su sistemi bulunan bazı yeni binalarda doğalgaz tesisatının bina girişinde bırakılarak dairelere çekilmemiş olması nedeniyle mutfak ocaklarında doğalgaz kullanamama sorunu çözülecek.

150 BİN KONUT DAHA GELİYOR

Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıklayacağı 150 bin konuta ilişkin olarak da çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut tiplerini, nerelerde yapılacaklarını, fiyatlarını ve ödeme şartlarını duyuracak.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DE DESTEK ARTTI

Kentsel dönüşümde de konutların yeniden inşa edilmesi için verilen 400 bin lira kredi yüzde 50 oranında artırılarak 600 bin liraya çıkarıldı. Bunun yanında kentsel dönüşüm nedeniyle konutu yıkılanlara verilen 1150 lira olan kira yardımı da yüzde 30 oranında artırılıp 1500 lira, 2000 lira olan kira yardımı da 2600 liraya yükseltildi.

İlginizi Çekebilir

İstanbul Havalimanı gezegenin en iyisi

Dünyadaki en güzel havalimanı İstanbul Havalimanı oldu. Dünyanın önemli seyahat dergilerinden Conde Nast Traveler’ın okuyucuları, …