Ana Sayfa / Kime Ait / Oktay Vural nereli, yaşı ve gerçek mesleği

Oktay Vural nereli, yaşı ve gerçek mesleği

Oktay Vural asıl memleketi. yaşı ve gerçek mesleği merak ediliyor. MHP’den istifa ettiği ya da edeceği öne sürülen Oktay Vural’ı biz İzmir’li biliyoruz oysa asıl memleketi Diyarbakır. İşte Oktay Vural’ın siyası hayatı, gerçek mesleği ve yaşamını sizler için yeni bir makalede derledik. 

Oktay Vural, MHP’deki konumu ve siyasi geleceği yeniden tartışılıyor. Oktay Vural’ın Bahçeli-Akşener çekişme sürecinde önce MHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa etmesi ardından da parti çalışmalarında arka planda kalması dikkat çekmişti. Şimdi de MHP’den Oktay Vural’ın istifa edeceği söyleniyor ancak bu iddia henüz doğrulanmadı. Biz de sizler için Oktay Vural’ın yaşını, işini ve memleketini de içeren özgeçmişini yeniden derledik.

OKTAY VURAL YAŞI, İŞİ VE MESLEĞİ

Oktay Vural ne zamandır MHP’de diye sorabilirsiniz. Dr. Oktay Vural, 1956 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Diyarbakır’da tamamladı.

1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma hayatına 1980 yılında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda başlayan Oktay Vural, Haziran 1981’de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim elemanı oldu. Yüksek Lisansını ise aynı Üniversitede Maliye Dalında 1983 yılında tamamladı.

Doktora çalışmalarını 1984-85 döneminde Birleşmiş Milletler Bursuyla gittiği ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi’nde yapmış ve 1987 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İktisat Bilim Dalında Doktor ünvanını aldı.

Vatani görevini 1988 yılında Denizli’de tamamladıktan sonra 4 Mayıs 1988 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

1988 tarihinde Başbakanlıkta Danışmanlık yapan Dr. Oktay Vural 1989 yılında BOTAŞ-Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığına, bilahare Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. İki yıl sürdürdüğü görevinden ayrıldıktan sonra 14 Şubat 1992’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliğine atandı.

OKTAY VURAL MHP’YE NE ZAMAN KATILDI?

1992 93 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliği yaptı.
1995 yılında Milletvekili seçimlerinde Ankara 2. Bölge 1. sıra Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili adayı oldu.

15 Ağustos 1997’de TÜGSAŞ, Türkiye Gübre Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne atandı.

6 Temmuz 1998 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği’ne atandı.
18 Nisan 1999 seçimlerinde İzmir 1. Bölgeden Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili seçildi.

Milletvekilliği süresince;

TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji , Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanlığı,
Milliyetçi Hareket Partisi TBMM Grup Başkan vekilliği,

NATO Parlamenter Asamblesi üyesi ve Doğu-Batı Ekonomileri İşbirliği Komitesi başkanlığı,

Görevlerini yürüten Dr. Oktay Vural, 1 Ağustos 2001 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı görevine atandı.

Bir yıl sürdürdüğü Bakanlık görevinden, 3 Kasım 2002 seçim kararı münasebetiyle 5 Ağustos 2002’de ayrıldı.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde İzmir 1. Bölgeden Milliyetçi Hareket Partisi’nden Milletvekili seçildi ve halen MHP Grup Başkanvekilli görevini yürütmektedir.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Dr. Oktay Vural’ın “Türk Kamu İşletmeleri Birliği’nin kurucu Genel Sekreterliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Doğal Gaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi, Yayın Danışma Kurulu Üyelikleri vardır.

Sosyal ve iktisadi konulara ilişkin çeşitli makaleleri ve incelemeleri bulunan Dr. Oktay Vural, Prof. Dr. Tuba Vural’la evli ve Oğuz ve Yavuz adında iki çocuk babasıdır.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting