Ana Sayfa / Gündem / Ömer Kerkez neci, nereli ve kim?

Ömer Kerkez neci, nereli ve kim?

Ömer Kerkez aslen nereli, yaşı, eğitimi ve kimdir bilgileri. Ömer Kerkez, 193 oyla Yargıtay Başkanlığı’na seçildi.

Ömer Kerkez memleketi., kaç doğumlu neci ve ki bilgileri. Ömer Kerkez, 193 oyla Yargıtay Başkanlığı’na seçildi.

Antakya’da 1966 yılında doğan Ömer Kerkez, eğitim hayatına Antakya’da başladı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından, askerlik görevini Trabzon’da tamamlayan Kerkez, Hatay’da hakim/savcı adayı olarak mesleğe başladı ve çeşitli il ve ilçelerde önemli görevler üstlendi. Elbistan, Kozluk ve Erzin Cumhuriyet savcılığı görevlerini başarıyla yerine getirdi. 2017 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanı olarak görev yaptı.

Kerkez bugün yapılan oylamada 193 oy alarak Yargıtay Başkanlığı’na seçildi.

YENİ YARGITAY BAŞKANI

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle, 25 Mart’tan bu yana Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca başkanlık seçimi yapıldı.

35’inci tur seçiminin ardından dikkat çeken bir gelişme yaşanmış ve Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk geçen günlerde adaylıktan çekilmiş, mevcut başkan aynı zamanda aday olan Mehmet Akarca’yı destekleyeceği ileri sürülmüştü. Şentürk, dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine katılarak 77 oy almıştı.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda dün yapılan Yargıtay Başkanlığı seçiminin 36. turunda Akarca 111 oy, Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 169 oy almıştı.

Bugün yapılan 37. tur seçiminde Akarca 103, Kerkez 193 oy aldı. 8’i boş olan oyların 20’si geçersiz sayıldı.

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

Ömer Kerkez, 01.07.1966 tarihinde Antakya’da doğdu. Antakya Lisesi’ni bitirdi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Trabzon’da yaptı.

Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlamış; sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığı’nda Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Evli ve 3 çocuk babası.

İlginizi Çekebilir

Seferberlik ve savaş hali ne demek, yönetmeliği

Seferberlik savaş hali ne demek ne anlama gelir. Seferberlik Savaş Hali yönetmeliği savaş çıkacak anlamına …

Sınırsız Hosting